Вигенин: Има над 250 хиляди българи в Украйна, не можем да сме просто наблюдатели
Българският външен министър „следи напрегнато конфликта между Русия и Украйна, и заради хилядите българи, които живеят там". Това заяви пред БНР Кристиан Вигенин в неделя. Само преди ден той заяви, че руската инвазия в Крим не е изненада.
Вигенин обясни още, че за момента не е нужно да бъде свикван Консултативният съвет за национална сигурност при президента. Снощи държавният глава Росен Плевнелиев не изключи възможността, при необходимост да бъде насрочено заседание на Съвета.
„ЕС полага всички усилия да се опита да намери допирните точки, за да се избегне военен конфликт в Украйна. Това е лошо за украинските граждани”, коментира Вигенин и изтъкна, че България е близо до събитията в бившата съветска република и не е изключена възможността нестабилността там да засегне страната.
„Става дума не само за географска близост, но и наличието там на голямо българско малцинство – близо 250 000 са украинските граждани от български произход. Районите, където те живеят, досега бяха спокойни, всеки ден следим какво се случва”, подчерта Вигенин.
Той коментира, че събитията в Крим приближават кризата към Одеския регион, който е съседен и където е концентрирана най-голямата част от българите в Украйна. „Затова и притесненията ни стават повече. В Крим пък живеят около 5000 граждани от български произход и това ни поставя в особена ситуация, при която не трябва просто да наблюдаваме", допълни външният министър.
„Трябва внимателно да се анализира ситуацията, ние все пак познаваме добре Украйна и региона. Трябва да избегнем клишетата в ситуацията, да се опитаме да избягаме от стандартните понятия и етикети – този е такъв, онзи е такъв. Това, че развяваш европейски знамена, не те прави европеец. Сред организациите, които участваха в протеста на Майдана, има доста радикални”, подчерта Вигенин.
Според българския първи дипломат ситуацията може да се разреши и без военна на меса от която и да е страна.