Вижте какви намаления да очаквате в Черния петък на 27 ноември
илюстрация: Булфото
За Черния петък (Black Friday), който трябва да се осъществи на 27 ноември, сме констатирали, че в огромния брой случаи правилата се спазват и намаленията ще бъдат действителни. Това заяви председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов.
Сравнително от скоро България се присъедини към дългогодишната традиция за някои други страни - последният петък на ноември да е ден за големи намаления на цените на стоки.
От КЗП са установили, че извън Черния петък, има доста случаи при малки търговци и големи вериги, в които се анонсират намаления, които не отговарят на действителността.
Това става, когато търговецът вдига цената на продукта няколко дни преди да анонсира съответния процент намаление. Когато го направи е ясно, че това не е действителният процент намаление, съгласно старата цена, на която е продавана стоката. От КЗП уточняват, че има изискване по закон стоката да бъде продавана поне 30 дни, за да може процентът намаление, който ще бъде извършено от търговеца да е релевантно.
За жената
Ето и още нещо важно:
КЗП ще проверява търговците по време на Черния петък, кампанията за намаления, вече популярна и у нас, на 27 ноември. Шефът на Комисията обясни, че е имало кампании за намаления в рамките на Черния петък и на 20 ноември, когато в огромния брой случаи правилата се спазвали и намаленията са били действителни.
Комисията за защита на потребителите се е натъкнала на нарушения, при които при търговците в сферата на небанковите финансови институции се изкушават да поставят клаузи в договорите, които изискват от потребителя при предсрочна, макар и основателна, изискуемост по кредита да плати всички съпътстващи разходи, включително лихвите. Така потребителят плаща за нещо, което не е ползвал, обясни председателят на комисията.
Като цяло КЗП е установила, че търговците се съобразяват с издадените от регулатора предписания за отстраняване на неравноправни клаузи в договорите. Комисията е проверила над 40 договора в небанковия финансов сектор и разгледала около 4000 клаузи, от които е издала около 350 предписания за отстраняване.
"По отношение на неравноправните клауза основно те са свързани с ограничаването на някои права на потребителите", каза Маргаритов. Той обясни, че част от "изкушенията" на търговците е да слагат клаузи, които правят кредитите неправомерно предсрочно изискуеми. Освен това са открити нарушения, при които въпреки забраната на закона, потребителят се задължава да плаща различни такси за обслужването и подръжката на кредита, които понякога могат да надвишат самата главница по него, обясни председателят на регулатора. Имаме и клаузи, в които потребителите са задължавани да издават записи на заповед, които са забранени за потребителските кредити, каза още Маргаритов.
Той призова потребителите, ако забележат неравноправни клаузи, да сигнализират КЗП. expert.bg
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!