Вижте три икономически ”бисера” на Владимир Путин
Владимир Путин, за разлика от своя предшественик Борис Елцин, нито веднъж не обеща да „легне на релсите, ако сбърка в прогнозите си”. По принцип в своите изказвания той е внимателен и акуратен.Но въпреки това в икономическата сфера прави понякога изказвания, които не само не се сбъдват, но и напротив, биват тотално опровергавани от развитието на ситуацията в Русия и света. Три от тези икономически „бисера” са събрани и описани от журналистите от руската редакция на Би Би Си, цитирани от блиц.
Април 2014 година
„Петролът се котира и продава на световните пазари в долари. Ако цената му падне, то и търсенето на долари рязко ще намалее и доларът, като световна валута, ще започне да губи своето значение” (Из встъплението на руския президент по време на пряката линия с гражданите на Русия)
Когато Путин прави своята прогноза, цената на петрола сорт Brent е 108.18 долара за барел, а един долар се разменяше за 36.08 рубли. Оттогава петролът поевтиня до сега с над 50% и последните му котировки са от 50.68 долара за барел, а американските пари не загубиха своето значение на световна валута. В същото време рублата се срива и според последните данни един долар се разменя за 67.01 рубли.
Юни 2015 година
„В края на миналата година ни предрекоха дълбока икономическа криза. Това не се случи. Ние, напротив, стабилизирахме ситуацията, погасихме негативните влияния на конюнктурата и уверено вървим през трудностите” (Изказване на руския президент на Санкт-Петербургския икономически форум)
През август руската статистика публикува данни за обема на Брутния вътрешен продукт на страната за второто тримесечие на 2015 година. Оказва се, че той е намалял с 4.6% на годишна база, а прогнозата на руското министерство за същия период е била за намаление от 4.4%. По този повод министър Улюкаев заяви дословно: „Има над какво да помислим”.
Август 2015 година
„Централната ни банка прави много за укрепване на руската валута, за да може рублата да се чувства стабилно, а заедно с нея и цялата ни финансова система. Виждам, че настойчиво крачите по този път”. (Откъс от изказване по време на срещата на руския президент с шефа на руската ЦБ Елвира Наибулина)
Само две седмици след това, на руския валутен пазар започнаха колебания, съпоставими с „черния вторник” от декември 2014 година. Доларът достигна максимум спрямо рублата за последните 17 години, от момента на деноминацията през 1998 година.