Вложители в КТБ могат да получат 200 млн. лева за морални щети

04.10.2014 / 00:41 0

Вложители в Корпоративна търговска банка (КТБ) могат да претендират за нанесени морални щети в резултат на блокирането на достъпа до сметките им вече повече от четири месеца.

Ако предявят искове, клиенти на банката могат да получат 200 млн. лева и да си върнат всички пари от влоговете си в рамките на гарантираната от закона сума. Към сумата може да се добави и законовата лихва от забавеното изплащане на депозитите, смятат юристи, цитирани от "168 часа".

"Нормалната практика е 20 дни след като една банка спре плащанията, да започнат да връщат парите на хората от Фонда за гарантиране на влоговете", коментира специалистът по международни дела Михаил Екимджиев.

"Минаха повече от три месеца, а БНБ отказва да вземе решение сумите да бъдат изплатени поне в защитените от закона размери. Така че след това тримесечно забавяне и стартирането на наказателна процедура от Брюксел съм категоричен, че могат да се водят дела за нарушаване на правото на ЕС - това е точно тази европейска директива, която гарантира влоговете до 100 000 евро", обясни още експертът.

Според юристи могат да се заведат дела и потърпевшите да получат значителни обезщетения, дават се обаче различни хипотези срещу кого трябва да бъдат заведени претенциите, както и дали вложителите да се обединят в колективен иск, или всеки сам да започне съдебна битка.

"Процесите у нас ще са базирани на два прецедента на съда в Люксембург - делата "Коблер срещу Република Австрия" и "Франкович срещу Република Италия", припомня Екимджиев.

Според него на базата на тези случаи могат успешно да се водят подобен вид дела. По тях европейската правна инстанция приема, че всяка държава трябва да предоставя на гражданите си надежден механизъм за обезщетение от всички нейни институции, обясни още юристът.

"Това означава, че за разлика от българския закон, може да се търси отговорност както от парламента, така и от върховните съдилища и от БНБ като един административен надзираващ орган.", допълва той.

Юристът Александър Кашъмов пък смята, че на първо място е важно да се прецизира легитимният ответник, за да не се стигне до излишни разходи на ищците. Според специалиста най-вероятно това е именно фондът за гарантиране на влоговете. В същото време обаче други експерти смятат, че колкото повече са адресатите на иска, толкова по-голям е шансът за успех.

Стартирането на наказателна процедура от Брюксел срещу България е ключовият момент, който преобърна ситуацията с вложителите и тяхната възможност да потърсят правата си. inews.bg


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама