Внасят зубри у нас 10 века след като изчезнали

29.10.2013 / 07:25 0

Десет века след изчезването на зубъра, известен още като европейски бизон, започва възстановяването му по българските земи, предаде "24 часа". Пилотният проект “Дивият свят на Източните Родопи” стартира в дивечовъдната станция “Студен кладенец” край Кърджали, където бяха пуснати един мъжкар и 4 женски. Целта е да се повиши биоразнообразието, а районът да стане атрактивен за туристите.

Първите няколко седмици зубрите ще прекарат на пространство от 40 дка, заградени с електропастир, за да се аклиматизират. След това ще живеят на около 2000 дка. 
“Няма фиксирано време, в което животните трябва да бъдат пуснати на свобода. Надяваме се това да стане до 1 година”, обясни Франк Зандеринк, ръководител на проекта. Петте животни идват от 2 развъдни станции в Германия и са на възраст 1-1,5 г.

“След година зубрите ще достигнат полова зрялост и се надяваме след това да имаме първото малко, родено в диви условия в България”, обясни Ивон Кемп, експерт по дивата природа. Според нея, когато навърши 3 г., мъжкарят, който в момента е с размерите на едра крава, ще изглежда доста по-внушително и ще тежи близо тон. 
Кемп е категорична, че европейските бизони ще се аклиматизират към условията в Източните Родопи. 

В дивечовъдното стопанство зубрите ще делят пространство с елени лопатари, които живеят в района от десетилетия. Според експертите двата вида няма да си пречат, защото са различен тип животни. На територията на дивечовъдното стопанство имало достатъчно пространство за едрите животни и рискове за оцеляването им почти не съществуват.

“Няма опасност зубрите да бъдат нападнати от хищници. Един вълк не може да убие бизон. В района има толкова много друга храна за вълците, че те едва ли ще проявят интерес към бизоните”, каза Франк Зандеринк. 

Той е категоричен, че зубрите не са опасни за хората, които живеят в махалите около стопанството. “Животните не са агресивни. В холандския парк “Краансвлак” за 7 години няма нито един нападнат човек. Просто трябва да се спазва дистанция”, обясни ръководителят на проекта. Той допълни, че зубрите усещат присъствието на хората от голямо разстояние и избягват контактите с тях. Няма опасност и за кравите, които пашуват свободно в райна. 

“Преди години е правен експеримент за смесване на двете породи. Получил се е стерилен хибрид, но това едва ли е възможно в естествени условия”, каза още Зандеринк. 

Георги Шереметев, директор на дивечовъдното стопанство, се надява на нова популация в района. В заселеното преди година стадо благородни елени например вече има малки.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама