Внимание! Алкохолът по празниците може да бъде смъртоносен
30.11.2015 / 17:22 5
Ръководителят на Изпитвателната лаборатория към Националния институт за изследване на вино и спортни напитки, г-жа Галя Михайлова, обяви, че селските казанджийници, които произвеждат ракия, не подозират за опасностите, които тя може да крие за здравето на хората, пише блиц.
Не веднъж в лабораторията са постъпвали проби на домашна ракия с рекордните 20 000 г/хл естери, които превръщат питието в отрова, коментира Михайлова. Колкото и добър майстор да е стопанина на казан, той не подозира, че неговото съоръжение може да крие много рискови фактори.
Казаните се ремонтират със странни материали, използват се и отровни химически лепила. Загорелите казани също се обработват и чистят с химикали, което крие огромен риск от натравяне. „Има и редица случаи, когато пресилват изварената ракия в съдове, в които преди това са се съхранявали отровни материали. В лабораторията на Националния институт за изследване на виното и спиртните напитки изследваме в ракията и съдържанието на желязо, цинк, мед и олово.“, допълва Михайлова.
Началото на месец декември, който се асоциира с наближаващите празници, отваря врати за множество предупреждения от страна на различни експерти към темата – домашен алкохол. В тези дискусии се посочва нелегалното производство на ракия, която се предлага на пазара като „домашна“, но в същност е част от цяла сива икономика, застрашаваща здравето на потребителите. Кризата и масовото безпаричие доведоха българина до употребата на нелегален евтин алкохол, което в случая граничи с бавна смърт. Тя може да ни срещне както у дома, така и след употреба на евтина нелегална пърцуца в заведение.
Есента и зимата най-често взимат своите жертви, тъй като ракията се счита основно за сезонно питие. Нелегалните производители на пърцуцата, имитираща домашната ракия, която е заложена в нашата народопсихология и е естествена част от бита ни, разпространяват отровното питие най-често по пазарите и в местни малки кръчми.
Отровната ракия може да бъде разпозната по липсата на етикет, въпреки, че все повече нелегални казанджии започнаха да лепят етикети за „произход“, а често и да имитират добре познати марки. Факт е, че тази отровна ракия няма как да има бандерол, който е единствената ни гаранция за качество, категорични са токсиколозите. Експертите са категорични, че във всяка една ракия без бандерол, независимо с какви етикети или в каква опаковка се търгува тя, има реална опасност за нашия живот. Зад производството на всяка такава наливна „домашна“ ракия се крият множество ужасяващи фактори, които карат дори производителите й да не я консумират.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!