Внимание! Ново ниво на телефонните измами! Вече ловят "шарани" по име, адрес и роднински връзки
Веселин Златков
Нова вълна от телефонни измами залива Варна, като неин обект отново са възрастни хора, които живеят сами, научи „Петел“.
Схемата е общо взето познатата – някой звъни по телефона и с притеснен глас разиграва ситуация, в която техен близък е пострадал при инцидент и за спасяването на живота му е необходимо спешно да се плати за операция. Напоследък обаче разиграваният „театър“ започва да става изключително реалистичен, защото в него се включват и достоверни данни, разказа варненска лекарка, чиято майка е била „ужилена“.
На 7 август възрастната жена получила обаждане по телефона, като гласът директно я потърсил по име. След това той разказал, че дъщерята й е пострадала при рухване на балкон. Зловещото в случая е, че той споменал името на уж пострадалата лекарка, а също така къде работи в момента и къде е работила преди това, като информацията за това е напълно достоверна. Макар че преди време е била обект на неуспешна телефонна измама, майката този път сериозно се притеснила, особено като станало ясно, че от другата страна знаят точно с кого разговарят. Измамникът поискал мобилен телефон на възрастната жена, тя му дала номера, след което и GSM-ът, и стационарният телефон се оказали блокирани. Гласът в слушалката споменал името на доцент, който искал парите за спасяването на „пострадалата“, която уж щяла да бъде спешно транспортирана в София. Дори при вземането на парите „театърът“ продължил да бъде много реалистичен, за да не остане в жертвата и най-малко съмнение.
Седмица по-късно същият сценарий е разигран пред друга възрастна жена, майка на приятелка на въпросната лекарка. Единствената разлика е, че този път мнимият инцидент не е паднал балкон, а срутено скеле. И този път измамата пак сполучила.
„Когато отидохме да съобщим в полицията на 7 август, ни казаха, че това е четвъртият подобен случай за деня“, разказа дъщерята на ограбената възрастна жена. Тя освен това се притеснява, че полицията не полага всички усилия, за да залови извършителите. „Казаха ни, че това било дело на гастролиращи измамници, че били някъде от Търновско или нещо подобно. Питахме ги не могат ли да проследят обажданията, отговориха ни, че в подобни случаи става въпрос за 100 – 200 предплатени карти, купени наведнъж, което правило разкриването на извършителя много трудно“, обясни варненката.
Лекарката, чието име предпочитаме да не огласим, заяви също, че има няколко въпроса към полицията, на които държи да бъде даден публичен отговор. Първият от тях е каква всъщност е най-голямата пречка в разкриването на телефонни измами, и защо тя не е преодоляна? На второ място, как е възможно измамниците да издирят възрастни хора, които живеят сами, както и достоверни данни за техните близки, за да ги атакуват? На последно място, но не и по значение, е въпросът как е възможно да се купува такова голямо количество предплатени карти, без за това да се подава информация, след като самите полицаи твърдят, че обажданията идват точно от такива номера?