Внимание! Удрят ни с нова данъчна секира по желание на кмета!
Илюстрация Булфото
От догодина всяка община да може да определи данък върху доходите на физическите лица, които са с постоянен адрес на територията на общината.
Това предлага финансовото министерство с проект за промени в закона за облагане на доходите. Поправката е записана в преходните и заключителните разпоредби на проект за промени в закона за корпоративното подоходно облагане, пише 24chasa.bg.
Сред първите, които заявиха одобрение за промяната бяха кметовете на София и Варна.
Данъчната ставка ще се определя ежегодно в диапазон от 0 до 2%, което означава, че всяка община може да реши дали да обложи допълнително с до 2% доходите и така да ги облага с до 12%, е записано в проекта, който е обявен за обществено обсъждане.
Приходите от допълнителния данък
ще постъпват
в общинските
бюджети
За да не се създават допълнителни задължения при декларирането на налога, той ще се описва в специален ред на годишната данъчна декларация и ще се събира от Националната агенция за приходите.
В мотивите за промяната е посочено, че така се изпълняват заложени в Стратегията за децентрализация цели. Разширяването на приходната база на общините ще създаде възможност за по-пълно съобразяване с местните потребности и с повишаване качеството на местните услуги.
Мярката ще стимулира по-висока отговорност на общините за по-ефикасно изразходване на средствата при засилена финансова дисциплина.
От Националното сдружение на общините не пожелаха да коментират предложението за данъка.
Финансовият министър Владислав Горанов ще предложи на депутатите промени в данъчните закони СНИМКА: 24 часа
Друга промяна, лансирана от финансовия министър Владислав Горанов, дава право на дипломатическите представителства у нас да удържат и да внасят данък по трудов договор на местните лица, които работят в тях. В момента заетите там сами определят и внасят дължимия от тях данък, което ги затруднявало, независимо от това дали заплатата от представителството е единствен източник на доходи, или имат и други.
Друг текст от проекта предвижда възможност за приспадане на задължителните здравнооситурителни вноски за всички доходи, тъй като те участват във формирането на общия осигурителен доход.
Авансов данък
пък вече да се
дължи и върху
доходи от
случаен характер
като обезщетения за пропуснати ползи и неустойки, парични и предметни награди от игри, състезания и конкурси, лихви, които не се облагат с окончателен данък.
В момента те трябва да се декларират при определянето на годишния размер на облагаемия доход.
При съпоставка на данните от годишните декларации и справки от платци на такива доходи било установено, че значителен брой получатели на такива доходи, не ги облагали по съответния ред. Експертите считат, че промяна ще намали тази практика.
5000 вместо 15 000 лв. става таванът за плащания в брой
Тройно намаляване на тавана за разрешените плащания в брой - от 15 000 на 5000 лв., предлага проект за промяна в закона за ограничаване на разплащанията в брой. Основният мотив е постигане на съответствие с наложилата се практика в държавите от Европейския съюз, където този праг се движи в диапазона от 2000 до 3000 евро.
Предложението на експертите от финансовото министерство е всички плащания на територията на страната да се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са на стойност равна или надвишаваща сумата от 5000 лв., или когато стойността на превода е под 5000 лв., но той е част от парично плащане по договор, чиято стойност е равна на, или надвишава определения таван от 5000 лева.
Изрично е посочено, че ограничението ще се прилага и в случаите на разплащания в чужда валута, когато левовата равностойност е равна, или надвишава указаната сума от 5000 лв., като превръщането става по официалния курс на БНБ за деня, в който е направено плащането.
Според мотивите за промяната тази мярка ще стимулира текущото отразяване на паричните потоци през първични счетоводни документи и ще способства за минимизиране на разплащанията в брой по сделки между всички лица, които участват в стопанския оборот на страната.
Изрично е записано, че предложената мярка няма да доведе до необходимост от допълнителни финансови средства в бюджета.
Като допълнителна аргументация е цитирана правната рамка за Европейския съюз и е приложена справка за съответствие с европейското право.
Земи в строителни граници с налог
Поземлени имоти, попадащи в строителните граници на населени места, които са със статут на земеделска земя и не е променено предназначението от техните собственици, да се облагат с имотен данък. Това предвиждат промени в Закона за местните данъци и такси, предложени от финансовото министерство. Аргумент е осигуряване на равнопоставеност между лицата, променили предназначението на земите си, с тези, които не са.
Предлага се без данък да са сгради, строени преди 1 януари 1990 г. и преди 1 януари 2005 г. , ако имат сертификати за енергопотребление В, С и D. Данъкът остава обаче за санираните блокове, защото подобряването на енергийните им характеристики е с бюджетни пари, а не на собствениците.
Църкви, манастири и храмове, както и земята под тях да бъдат освободени от такса смет, ако имотите не се ползват за стопанска цел, която не е свързана с пряката им богослужебна дейност, предлагат още от финансовото министерство.
С промени в закона за ДДС се удължава с 2 години срокът за обратно начисляване на косвения данък при зърнопроизводителите. Промени в закона за акцизите пък отменят понятието “петролна база”, а собствениците получават 6 - месечен гратисен период да свържат устройствата си с НАП.
Следете всяка минута 24 часа в денонощието последните новини - такива, каквито са, от Света, България и Варна в Petel.bg!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Бъдете с нас навсякъде и през вашия мобилен телефон!