Водните грации на Аква спорт с добро представяне на най-престижния шампионат в света (снимки)

09.09.2014 / 11:20 1

Като абсолютен шампион на България, отборът на СК Аква спорт – Варна получи правото да представи страната ни на завършилото неофициално първенство по синхронно плуване Mediterranean cup l l гръцкия град Александрополис от 4-7.09.2014 г. Шампионатът е най-престижния форум за възраст девойки младша (13-15 г.) в света.

Участваха 208 състезателки от 26 държави от четири континента – Русия, Испания, Италия, САЩ, Швейцария, Египет, Гърция, Франция, Турция, Канада, Япония, Беларус, Холандия, Великобритания, Сърбия, Унгария, Германия, Чехия, Австрия, Южна Африка, Андора, Венецуела, Лихтенщайн, Словакия, Белгия и България.

България беше представена от момичетата на СК Аква спорт в дисциплините соло, дует и ансамбъл комбинация. Александра Атанасова ни представи в солото и в дуета заедно с Мария Миронова, а в комбинацията участваха 10 съiтезателки – Александра Атанасова, Мария Миронова, Далия Пенкова, Радина Симова, Симона Димитрова, Йоанна Кирчева, Александра Дончева, Деница Димова, Добриана Йорданова и Калина Попова.

Треньор на отбора е Галина Георгиева. Този път имахме честта България да бъде представена и от двама международни съдии – Мария Бинева и Петя Георгиева.

Тук е мястото да отбележим, че последното участие на България с ансамбъл в състезание от такъв ранг бе в далечната 1999 г. на европейското първенство за жени в Истанбул.

Преставянето на варненските водни грации е повече от отлично. В конкуренцията на 14 ансамбъла, нашите завършиха 10-и с резултат 66,2333. Резултатите на осмия, деветия и десетия отбор на практика са еднакви, тъй като разликите са твърде малки. Осмите – Турция, са с резултат 66,400, а деветите – Германия, с 66,3667. Това показва че потенциалът на отбора е за още поне две места напред. Дали случайно или не, точно във финала на комбинациите нямахме назначен нито един съдия, при наличието на двама български там. Турция и Германия имаха по един свой във финала на комбо.

Дори и в този му вид обаче, класирането на Аква спорт е перфектно.

В останалите две дисциплини конкуренцията беше много по-сериозна - 22 дуета и 24 сола. По регламент се провеждат полуфинали и финали, като във финалите влизат 8 комен държави и 4 извън комен общността. За щастие България е комен членка, с което пътя ни до финала бе значително по-лесен. В полуфиналите дуетът на варненки зае 15-то място с резултат 133,858 т. след Египет – 136,5087 т. След перфектната игра на нашите на финала, класирането се обърна и изпреварихме Египет с резултат 135,658 т.. На практика това класиране показва реалното ни място в световния елит. За финала обаче, отпаднаха дуетите на Беларус, Великобритания и Унгария, които не са комен членки и така нашите стигнаха до крайното 11-то място при дуетите.

Солистката на Аква спорт беше 16-та на полуфиналите с резултат 134,8977 пред Великобритания, Холандия, Австрия, Белгия, Германия, Чехия, Южна Африка и Андора. На финала Атанасова завърши с 12-ти резултат 135,331.

Всички резултати, както и цялото състезание могат да бъдат видяни на следния сайт: