Военни: Еболата е като ядрен взрив
Медици в защитни облекла докарват болен от ебола чужденец в Университетската болница във Франкфурт. Заразеният африканец кацнал в града вчера призори. СНИМКА: РОЙТЕРС
Към ебола трябва да се отнасяме като към заплаха от ядрено оръжие.
За това предупредиха 35 европейски експерти по сигурността, включително 5-има бивши британски военни министри.
В декларация те сочат, че темповете, с които се разпространява болестта, “изпреварват възможността здравните системи и работници да отговорят на заплахата”, пише в. “Индипендънт”.
“Трябва спешно да засилим сътрудничеството срещу заплахата, и то на ниво държавни глави”, гласи изявлението им. Подобен бил подходът, използван и спрямо сигурността на оръжията с ядрен материал.
На среща в Лондон министри, дипломати и хуманитарни организации от 20 държави
обещаха още
100 млн. евро
за възпиране на епидемията, убила над 3000 души. “Парите са важни, но тъй като закъсняхме, армията трябва да се намеси, за да сложи ред и да ръководи изграждането на лечебни центрова”, посъветваха от “Лекари без граници”.
Британският министър за международното развитие Джъстин Грийнинг призна, че кабинетът в Лондон е в ужас от размерите на епидемията, от опасността тя да плъзне из самолетите и от риска 1,4 млн. души да се заразят до януари.
Междувременно се разбра, че американски тв оператор на свободна практика, работещ в Либерия за Ен Би Си, е заразен и ще бъде откаран в САЩ за лечение. Той е първият журналист, поразен от болестта
Президентът Барак Обама обеща на Тексас федерална помощ срещу ебола, след като в Далас легна болен 40-годишен мъж, пристигнал на гости на близки от Либерия.
Под карантина
са над сто души,
били в пряк или косвен контакт със заразения Томас Дънкан. Той се почувствал зле и отишъл в даласка болница, но оттам го върнали като “леко настинал”. После му открили ебола и сега състоянието му е критично. Либерия обяви, че ще го съди, защото на заминаване излъгал, че не е общувал със заразени.
“Уверени сме, че съвременната инфраструктура на САЩ ще позволи да се предотврати епидемията от ебола”, успокои говорител на Белия дом.
Вчера сайтът Нюз.бг съобщи, че двама български учени, работещи в Mapp Biopharmaceutical в Сан Диего, участват в създаването на ZMapp - първото засега лекарство срещу ебола. Не се съобщават имената им. /24 часа