Все повече мераклии за спасители на море във Варна
Тенденция към увеличение на броя на завършващите курсове за спасители на море в морската столица, отчитат от Варненската водноспасителна служба. От началото на годината до момента са обучени 43-ма души. Очакванията са броят им да нарасне още до края на обучителната програма и да се бележи бум в обучените за спасяване на море, каза ръководителят на Водноспасителната служба във Варна Лавренти Силов, цитиран от Moreto.net. Той посочи за сравнение, че през миналата година курсовете са завършили около 30 души, а по-миналата 25.
Един от факторите, за по-големия интерес към професията е ръстът в заплащането, които се отчита през тази година. Средното увеличение е около 50-100 лева. Чистото възнаграждение на един спасител на море е около 650-700 лева за повечето плажове, но има и места, на които заплатите достигат 800-900 лева. Освен това се осигуряват бонуси като храна и нощувки.
Въпреки положителната тенденция обаче проблемът с недостига на спасители по Черноморието продължава да стои. Очакванията се, че във Варна отново няма да могат да се запълнят около 3-4% от необходимите бройки. Всяко лято за сигурността на плажуващите по варненските ивици се грижат няколко стотин души.
Според Силов проблемът с недостатъчното кадри стои и в останалите държави и в никакъв случай не може да се твърди, че България е на челни позиции в това отношение. Според специалиста не може да се твърди, че спасители у нас не достигат, защото отиват да работят в чужбина. По думите му тази част, която отива да практикува зад граница, не е толкова голяма. Причината е, че икономическата криза е вече много осезаема и в други страни и те залагат на наемането на местни.
Все още не са разкрити всички плажове във Варненско, които ще подлежат на охрана.
Според обявление на министъра на регионалното развитие от края на май неохраняемите зони за къпане във Варненска област през този сезон са 22. Без надзор остават “Панорама-север”, “Чайка - централен”, “Чайка - юг”, “Минерален басейн - юг”, “Галата - север”, “Галата - изток”, “Фичоза”, Хижа “Черноморец”, “Паша дере”, “Романтика”, “Камчия - север”, “Камчия - юг”, “Изгрев - хоризонт”, “Шкорпиловци - север”, “Самотино”, “Бяла - Карадере”, “Бяла - север”, “Бяла - централен 5” и “Бяла - Чайка 1”.
Направен е опит за отдаване на ивиците под наем, но не е дадена заявка за експлоатация от нито един желаещ. Вариантите за неохраняемите плажове са или да се сложат предупредителни табели, или да се сложат спасители през юли и август. И двете неща са грижа на областният управител.
Средствата за това се предполага да дойдат от приходите от договори за концесия и наем. 50% от сумите остават за общините, на чиято територия е плажа. Те са за благоустрояване на плажовете, осигуряване на транспортни връзки до ивиците, както и за поставяне на предупредителни табели и санитарно-хигиенно поддържане на неохраняемите плажове. Останалите част от парите отиват в държавния бюджет. С 10% от тях областните управители на Варна, Добрич и Бургас могат да се погрижат за обезпечаването на нестопанисваните ивици.
Най-натоварените плажове са Централният градски плаж, буните, Аспарухово, както и плажове в комплексите „Св. Св. Константин и Елена“ и „Златни пясъци“. Това са местата, където се случват най-много инциденти.