Жители на родопски села дариха 21 000 лeвa, за да спасят безплатната си баня

13.10.2015 / 20:48 0

Снимка: 24chasa.bg

“Водата ми помага, идвам от 50 км на баня. По-рано се къпехме по реката, където има пробив в тръбата за минерална вода.


Поне 2 пъти в годината трябва да се изкъпя. Чувствам се добре с краката след това, а и влияе на процеса на стареене”, казва 75-годишният Красимир Капитанов от доспатското с. Змейца. Той е един от стотиците посетители на Беденските минерални бани под главния път от Смолян за Девин, пише 24chasa.bg

От 50-те години на миналия век на мястото има сграда за къпане край извора на прочутата минерална вода.

Водата е 76

градуса и лекува

болести на костите и неврологични, гинекологични, кожни и храносмилателни.

Банята бе затворена 8 г. и почти се саморазруши, а хората се къпеха в отток от извора край реката при допотопни условия.

Останалата част от лековитата вода в тръби отиваше към хотелите в Девин.Тръбопроводът обаче 40 г. не е подменян и от пробойни от амортизираните и оголени тръби част от водата изтича по трасето.

До местността Забрал в близост до Девин отиват едва 5-6 л/сек. От нея до града тръбите са продупчени и тя изтича в коритото на р. Въча. Сега ще се подмени тази част от тръбите.

Голям дебит се губи по поречието на р. Широколъшка. Най-доволни от продупчената тръба са девинските цигани. До махалата им минава тръба, която вероятно е продупчена нарочно. Водата изтича в шахта, а те я заустват и там ходят през лятото като на джакузи.

Циганите се смеят, че миришат на яйца след процедурите, но за сметка на това са здрави.

Заради нарочни пробойни или амортизирания

тръбопровод част от минералната вода се губи

Затова хората от Брезе решават с доброволни средства да възстановят поне старата баня.

След като държавата прехвърля собствеността на минералния извор на общината, оттам отпускат средства за ремонт на банята. Направен е басейн с размери 4 на 4 м, дълбок 80 см и съблекални.

“Не можем да си позволим ходене в хотелите, там е скъпо, а и тук водата е истинска и безплатна”, казват жени от с. Грохотно, дошли на баня.

Те са доволни, но искат отделно помещение само за жени, защото вярата им не позволява да ги гледат голи непознати мъже.

“Капацитетът е за 15 души, след като се изкъпят жените, пускаме втората група и така се чака на опашка. През лятото минават по 70- 80 души на ден”, обяснява Владимир Георгиев, който е отговорник на обекта.

Затворената дълго време баня стартира със сума от 3800 лв., отпусната от общината. Местните съветници гласуват такса от 3 лв. за работещи и 2 лв. за деца и пенсионери. Тя обаче така и не е въведена досега.

“Отпуснатите средства за ремонт не стигаха дори за закупуване на плочки, всичко е направено с дарения. Вратите бяха разбити, стените с изпопадала мазилка, душовете откраднати”, разказва Георгиев.

Кметът на Брезе Румен Чавдаров заедно с 4-ма работници по програма запретнали ръкави и започнали да облагородяват запуснатия имот. В началото на лятото е направен нов ремонт със средства само от дарения - хората са събралио общо 21 хил. лв.

Всички пари са вложени в банята. Останаха 3900 лв., които са внесени в сметка на община Девин. За обекта са купени касов апарат, плащани са проби, такси за ползване.

Дарителите са стотици. Освен с пари доброволци са помагали с помпи, материали и доброволен труд, казва Румен Чавдаров.

В доброволния

труд участва дори

датчанката Анджи

и документира целия ремонт. Сега работещата баня е обичана и посещавана от стотици хора.

“Тъй като водата е гореща, басейнът се пълни вечер, за да изстине до сутринта и да става за къпане. Нужна е изолация на сградата, която можем да направим, но трябва да помислим за визия за бъдещето ѝ”, обяснява 29-годишният Владимир Георгиев.

Преди него за банята 7 г. отговарял баща му Стойчо, който вече е покойник. Той работел на договор към общината, преди да я затворят.

Синът Владимир бил в XII клас, когато го блъска кола на кръгово кръстовище в Смолян. Владимир изпада за 10 дни в кома, после 3 месеца бил на легло със счупен крак и череп и вътрешни кръвоизливи.

Момчето няма и ден, прекаран с рехабилитатори. “Водата ме излекува”, категоричен е той.

Баща му го карал да се топи във водата, а преди да почине, настоявал синът му да се занимава с банята, вместо да върви в чужбина, както искал

“След смъртта на баща ми реших да изпълня неговото желание”, казва Владимир.

Той поддържа банята без заплата. Завършил е курс за масажист и рехабилитатор и с това изкарва прехраната си. Всичко останало - почистване, изпразване на басейна и зареждане, отново прави, без да получава лев за това.

Хората искат да остане общинска банята, за да няма големи такси и да е достъпно за народа, казва Георгиев.

Междувременно капитан на круизен кораб купи изоставена хижа на горските наоколо - Тодор Узунов е капитан на лайнер, който има редовни рейдове от Австралия до Аляска през зимата и до Бахамските острови през лятото.

Тази година корабът му е в Европа, каза бащата на капитана Васил Узунов.

Коренът на семейството е от с. Широка лъка. 35-годишният сега родопчанин само за 5 г. постига мечтата си да обиколи всички континенти.

Твърдо бил решил да инвестира спечеленото по океаните в лечебен център край извора на минералната вода.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама