Жители на вилната зона в “Изгрев” сами си направиха мост, за да има достъп линейка до тях. Чакат помощ от общината
Александър Дечев, снимки: Румен Сарандев
Eто още един пример от нашата рубрика за добри дела "Така се прави"
Жители на вилната зола в квартал “Изгрев” (бившата местност Кемирдере) се принудиха да си построят сами мост, за да има автомобилен достъп до домовете им. Големият порой, който удари Варна на 19 юни, нанесе сериозни щети в местността и събори пътя, който свързваше около 60-те къщи с 350 жители, с главната улица “Мир”. Така се оказа, че ако се наложи хората да викат линейка или пожарна, няма как да им бъде оказана помощ. Уязвими са и откъм крадци, тъй като дори да натиснат паник бутона при грабеж в къщите им, служителите на охранителната фирма трябва да отидат пеша до мястото.
След няколко подписки и жалби до общината и кметство “Приморски” отговор и помощ така и не идва. Така те се принуждават да наемат фирма, която да изгради мост, който поне да свързва главния път с техните домове. Въпреки че пътят на практика е общински, те сами трябва да заплатят сумата, а тя не е никак малка – досега са дали 13 000 лева, а дължат още 3000. Повечето от живеещите в района са пенсионери, които няма как да отделят такива средства. Те дори трудно успяват все още да възстановят щетите от бедствието, което ги сполетя миналия месец, когато къщите им се наводниха и сами вадиха водата с кофи.
Така изглеждаше падналият път преди месец
“Събрахме подписи от всички живущи, пуснахме жалби до общината и кметството, но абсолютно никой не ни обърна внимание. Плащаме си редовно данъците, таксата смет и какво ли още не, но не разполагаме нито с път, нито с казан за боклук. Изградихме моста с лични средства и се надяваме някой най-накрая да ни обърне внимание и поне нагоре да дойдат да ни направят пътя. Това си е общински път, а ние платихме всичко. Повечето хора са пенсионери, нямат възможност да отделят пари. Да не говорим, че при всеки дъжд тук става нещо страшно. Водата влачи надолу кал, тухли, чакъл, каквото има. Дърветата също могат да паднат всеки момент върху жиците. Крайно време е да ни обърнат внимание и да помогнат”, алармира пред Petel.bg един от живеещите във вилната зона Йордан Атанасов.
Трябва да се отбележи и факта, че хората там от край време плащат по 900 лева на година на собственик на парцел, който им е отворил път, за да могат да минат до къщите си. Това още повече натежава на бюджетите им.
ВИЖТЕ КАК ИЗГЛЕЖДАШЕ МЯСТОТО ТОЧНО ПРЕДИ МЕСЕЦ!