Жителите на Аврен впечатлени от проекта „Южен поток“ (снимки)
Жителите на Аврен и околните села разглеждат в момента мобилната изложбена платформа на проекта „Южен поток“ в центъра на селото. Тя е в рамките на европейска информационна кампания „Да свържем Европа”, представя "Южен поток" по интерактивен и достъпен начин и показва предимствата на проекта за местните общности и за страната като цяло.
Мъже, жени и деца от Аврен останаха впечатлени от проекта, след като се запознаха реално с него. „Южен поток“ е оборудван с видео стени, интерактивни игри и модерни демонстрационни технологии, които разкриват как ще се полага газопроводът и какви биха били ползите от него.
Проектът е представен на четири огромни монитори и други четири в импровизиран газопровод. На него има видеоигра, която зарадва най-вече децата и им позволи да видят как се изгражда газопровода на морското дъно и какви препяствия от останки на потънали кораби се преодоляват.
До тях е изложено и парче тръба – с външа стена от трипластов полипропилен срещу корозия, стоманена стена от 39 мм висококачествена въглеродна стомана и вътрешно покритие – антифрикционен за безпрепятсттвено протичане на газа. Всяка една тръба, която ще се положи в газопровода, е с дължина 12 метра и тежи 9 тона. „Южен поток“ в България ще е дълъг 540 км, а по дъното на Черно море – 981 км.
Камионът с атрактивната информационна платформа е дълъг 15 метра, а изложбата е широка 6 метра. Нейното разгръщане и сглобяване отнема по един час. Преди Аврен изложбата е разгледана от над 500 души в Разград и Шумен. Във вторник тя ще бъде в Русе, а след това в още 6 наши града – Велико Търново, Ловеч, Плевен, Враца, Монтана и София.
Както е известно, природният газ е безопасен енергоизточник, а съвременните електроцентрали го използват по високоефективен начин. Газовите турбини произвеждат електричество, а остатъчната топлина се използва за генериране на допълнително количество пара.
Предвижда се „Южен поток“ да е изцяло готов в България през 2018 година, а две години по-рано вече да тече газ по тръбите. Проектът ще осигури 2500 нови работни места у нас, като за неговото изграждане са осигурени 16 млрд. евро частни инвестиции. Само за периода 2013/2014 година са вложени 3,5 млрд.евро.