Животни сеят туберкулоза по хората
![](https://static.petel.bg/resources/2015/12/26/big_253.jpg)
Илюстрация Булфото
Непастьоризираното мляко е основният виновник за бума на болестта
Около 9,6 млн. души по света са се заразили с туберкулоза през 2014 година, сочат данни на Световната здравна организация. 1,5 млн. от тях са умрели в същата година. Обикновено болестта се предава от човек на човек, но много от заразените са я прихванали от животни, съобщава Си Ен Ен, цитирана от "Блиц".
За мнозина е неизвестен фактът, че болестта чрез храната, както и по въздух, от заразени животни. Най-честите преносители са заразени домашни животни. Те предават болестта чрез хранителни продукти като мляко и сирене.
Кравите и другите животни са носители на туберкулоза по говедата (TB) – болест причинена от говежди микобактерии. Те са много близки до бактериите, които предизвикват същата болест у хората. Рискът за заразяване на хората се увеличава при липсата на контрол над животинските инфекции.
Най-голям ръст на говеждата туберкулоза в САЩ има покрай границата с Мексико. Най-много от заразените пък са испаноговорящи. 44% от тях хванали животинската разновидност на болестта, обясни Колийн Скот от Американски центрове за превенция и контрол на болестите. „Това, което виждаме, е, че те се заразяват при поглъщане на продукти от непастьоризирано мляко”, посочва тя.
В рисковата група храни са и пресните сирена, приготвени от млякото на заразени животни.
Очаква се тази година броят на заразените с говеждата туберкулоза по света да е със 120 000 повече.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!