За една година: 200 майки от Варна поискаха да изоставят децата си, 75 хлапета бяха малтретирани

10.02.2014 / 08:21 2

Юлия Георгиева

199 новородени са били на косъм майките им да ги изоставят през цялата 2013 г. Толкова са сигналите, получени от родилните отделения в АГ болница и МБАЛ „Св. Анна“. Това сочи годишният анализ на отдел „Закрила на детето“ във Варна. След проведена работа по превенция на изоставянето са предприети само спрямо 31 деца мярка за закрила, свързана с настаняване в специализирана институция, и още 11 са настанени в приемни семейства, от които половината извън града.

С това обаче не се изчерпва броят на децата, които все пак са попаднали в държавна институция, тъй като са нежелани от родителите си. През годината в детския дом във „Виница“, където се отглеждат деца от бебешка възраст до 3 г., са настанени общо 56 деца (96 за 2012 г.). От тях 31 са новородени. 11 са дечицата, които са живели с родителите си, но впоследствие са попаднали в дома по различни причини – нежелание на семействата да се грижат за тях или пък невъзможност. В три от случаите децата са настанени във „Виница“ след предоставена полицейска закрила. Други осем дечица пък са постъпили в детския дом, след като преди това са попаднали поради заболявания в болничните отделения на УМБАЛ „Св. Марина“ и МБАЛ „Св. Анна“. Девет от приетите през годината деца са с тежки малформации и други увреждания.

Печалната сметка на социалните работници сочи, че ежемесечно в отдела се работи по около 200 нови и стари случая на превенция на изоставянето, въпреки тежката демографска криза, на която сме свидетели през последните години.

Не по-добра е ситуацията и около децата, които понасят насилие. Те са 75 за годината, което е едва с четири случая по-малко спрямо 2012 г. „Насилието се наблюдава предимно в семейството – при 77% от случите“, е записано в годишния анализ на отдел „Закрила на детето“. В 62% от случаите социалните работници предприемат работа с детето и неговите родители за преодоляване на травмите от насилието и предотвратяване на повторни подобни епизоди. Други 26 деца обаче са изведени от домовете си като мярка на закрила. В подобни случаи потърпевшите хлапета се настаняват при близки и роднини, когато има такава възможност. Лошото е, че в някои случаи децата, макар и потърпевши, трябва да бъдат настанени в институции. Това се е случило с общо 20 деца. Единайсет от тях временно са живели в кризисен център, а пет в дом „Гаврош“.

Жертви на насилие съжителстват с агресори

Най-често срещаният проблем при настаняване на тийнейджъри, жертва на насилие, в кризисен център е намирането на свободно място, тъй като децата имат проблемно поведение. Ако все пак място се намери, идва новото препятствие - транспортиране на детето. „Обикновено става дума за тийнейджъри, които не искат да бъдат настанявани в подобна институция и създават рискове за живота и здравето си и за които е необходимо транспортирането да бъде съчетано с охрана. Категорично не получаваме съдействие от органите на полицията в тази насока“, пише в анализа си началникът на отдела Ана Конукова.

Друг проблем с настанените деца в кризисен център деца е, че на едно място трябва да съжителстват жертви на насилие заедно с деца с подобна съдба, съчетана и с агресивно поведение. 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама