Запалиха огнена клада на „Пали Кош“ в село Приселци (снимки и видео)

01.03.2014 / 20:01 1

Празникът "Пали кош" се провежда за пореден път във варненското село Приселци тази вечер. Той е  традиционен през последните 30 години и е известен също като "Вземане на прошка". Отбелязва се със запалване на огромна огнена клада, която гори в момента, в навечерието на „Сирни Заговезни“. Постепенно събитието придобива популярност под названието "Пали кош и се превръща в нещо уникално за района на Североизточна България. Чрез него жителите на Приселци дават своя принос за съхраняването на българската културна идентичност. Организатори са Кметство Приселци и Народно читалище “Просвета 1927 ” – Приселци, пише sabori.bg.

Сирни заговезни е нещо повече от църковен празник за християните. С него се обозначава границата между зимата и пролетта. Много от ритуалите и обичаите, съпътстващи празника, са с езически характер. Характерни такива са големите кукерски шествия, палене и прескачане на огньове. Малки и големи си правят специални костюми и маски и обикалят улиците и къщите. Ритуалът се нарича кукеруване, а участниците — кукери. Колко майсторско изкуство, красота и изящност е вложено в изработването на традиционните кукерски маски, с които се представят пред гостите приселските кукери. С тези маски те гонят злите духове и злото от домашното огнище, вещаят добри дни и здраве за всички. На този празник в Приселци се провежда конкурс за кукерска маска. В него участват само момчета, облечени с интересни, ръчно изработени кукерски маски. За всички участници бяха осигурени награди. 



След края на конкурса спечелилият собственик на най-атрактивната кукерска маска получава правото да запали ритуалния огън, който е подготвен на една от поляните край селото. Той повежда със запалена факла тържествената процесия, към която се присъединяват всички присъстващи. Има една особена мистика и чар в тази процесия от млади и стари, местни и гости, която със запалени светлини, с много смях и добро настроение, минава по улиците на цялото село, докато стигне до поляната, където е струпана огромната клада, приготвена за ритуала. Там кукерът-победител докосва основите на кладата със своята факла и огънят лумва изведнъж. Всяка година кладата става все по-голяма и все по-висока, достигайки до височина от 7-8 метра. Често огънят се вижда отдалеч и закъснелите пътници от пътя между Варна и Бургас, пътуващи в тъмната вечер, изведнъж попадат на една призрачна, вълшебна и невиждана гледка – огромни огнени езици облизват притъмнялото небе, а на неговия фон се движат странни силуети... .


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама