Започна традиционната варненска седянка
Старият български обичай Седянка вече е факт на площада пред храм „Св. Николай Чудотворец".
Ще я изживеем истински, всички заедно, така както е било, обещават инициаторите от Духовно-просветен център „Св. архангел Михаил".
Събитието започва с вечерна молитвена служба и продължава на "мегдана" пред църквата с народна музика и хора от фолклорните състави в село Тополи и танцова школа „Колеви", в които участват всички желаещи.
По време на Седянката хляб меси Надежда Савова - основател на веригата Хлебни къщи в България. Тя има за цел да покаже символиката в съставките, омесването и печенето на хляба, като и народните и църковните обичаи, свързани с традицията на домашния ръчно приготвен хляб.
Акцент в Седянката ще бъдат лекциите на философа Иван Христов и Климен Христов от СУ „Св. Климент Охридски". Христов ще говори за последното философско и религиозно движение в Православието през 14-и век - антилатинските спорове и за тяхното значение като елемент от българската идентичност до днес. Диалогът със западната култура е бил винаги част от българския живот и политика без да води до сляпо копиране и обезличаване. Традиционните области на вярата обичаите и фолклора, които представляват основната част на културността на един народ са винаги свързани със същите области на другите народи и съществуват в диалог с тях.
Климен Христов ще покаже как православните християни възприемат Св. Богородица и колко много тя присъства в ежедневния живот на всеки вярващ човек, като пример, застъпница и помощница.
Седянката ще завърши със среща с част от доброволците, които се включиха в разчистването на квартал „Аспарухово" след наводненията. Хора от църквата и от Българския червен кръст ще разкажат за своята среща с другите хора по време на бедствието и докато си помагаха да се справят с неговите последствия