Започна временното настаняване на пострадали от потопа в "Аспарухово" (снимки)
Юлия Георгиева, фото: Росен Добрев
Първите 11 семейства, останали без дом заради бедствието в кв. „Аспарухово“ и последващото събаряне на къщи поради опасност от свлачищните процеси при следващи проливни дъждове, трябваше да бъдат настанени в новоизграденото фургонно селище. То се намира в бившото поделение "Сокол", по пътя за Звездица, след Разсадника вляво.
При настаняването присъства кметът Иван Портних. Минути преди неговото пристигане шепата „новодомци“ стояха пред фургоните, притеснени от видяното в тях. „Много са малки, задушно е, отдалечено е, няма удобни автобуси. Това не са домове, това е като за клошари“, коментираха разочаровано хората. „Децата ми въобще не искат да идват тук да живеят. Искат да останат в квартала, където са отраснали“, разказа притеснената Силвина Маринова. Тя е майка на две деца, които през септември се връщат в училище.
„Въобще не е удобно нито за тях, нито за мен, тъй като работя като касиерка в магазин в кв. „Аспарухово“ и съм на смени. Понякога свършвам в 12 часа през нощта и не знам как ще се прибирам до фургонното селище. В кв. „Аспарухово“ се придвижвах пеш, но сега не знам как ще става“, коментира Маринова. С девера си Сава Страшимиров и още две семейства от родата тя живеела в къща на ул. „Младост“ №14. Четирите семейства делили един двор.
„Тук сред тези хора, които виждате, няма нито един, който да е пострадал от потопа“, коментира Страшимиров. Той посочи, че по време на трагедията фамилната къща изобщо не била засегната. Бедата за голямото семейство се случила, когато след наводнението тръгнали експерти да обикалят и да посочват кои къщи трябва да бъдат съборени. „Нашата къща си беше здрава, законна. Казаха ни да се евакуираме и ни излъгаха – уж щели да я укрепват, а само няколко дни по-късно я събориха“, разказва Страшимиров. Вярва, че има нещо нередно в цялото това събаряне, тъй като около неговата къща има и много други, които се намират в същия свлачищен район, но те не били бутнати от багера.
„В процеса на бедствието в кв. „Аспарухово“ са съборени 108 постройки, от които 48 жилищни, 27 второстепенни (гаражи, тоалетни и др.) и 32 търговски обекта и един социален дом на ул.“Розова долина“, отчете кметът Иван Портних. Той отдели внимание на разтревожените хора, които трябва да се настанят в новите фургони, предоставени от държавата в бившото поделение „Сокол“. „Разберете, това е временно решение, разбира се, че един фургон не може да замени загубения дом, но търсим трайно решение на този проблем“, обясни кметът на притеснената Маринова, чиито деца дори не пожелали да видят къде ще спят.
Самото селище се състои от 11 малки и 18 големи фургона. „Имаме готовност за настаняване на над 100 души в тази база. Предложено е до момента настаняване на 52 семейства, но не всички пожелаха да дойдат тук, като някои са подписали декларации за отказ от настаняване“, коментира Портних. Той посочи, че поради отдалечеността на района в селището ще бъде осигурено постоянно медицинско обслужване, както и охрана, която ще следи за реда. Той допълни, че свободни места има, така че всеки, който има нужда, ще получи покрив.
До момента 122 домакинства са получили помощ от по 500 лева от Община Варна, 334 домакинства са получили по 300 лева еднократна помощ, гласувана от Общинския съвет, като искане за тази помощ са подали допълнително още 168 варненци. 294 пострадали от бедствието са получили помощ от Социално подпомагане, а 94 човека очакват да си вземат парите по същата линия.
По отношение на наемите, които община Варна се ангажира да плаща на загубилите домовете си, първите са платени, а вторите ще бъдат покрити след като хората предоставят в общината договорите си за наем, тъй като е необходимо основание за правенето на подобни харчове. „Освен това сме осигурили общински бази, където хората временно да се подслонят, докато се намери трайно решение“, допълни кметът.
В дарителската сметка на общината има 228 221 лева, от които 150 500 лева са получени от осем общини в страната. Те ще бъдат разходвани според решенията на съответните общински съвети, които са дарили средствата. 71 000 лева са получени от физически и юридически лица. Същевременно помощи се раздават от БЧК в размер на около 1 млн. лв., а по данни на Български дарителски форум за Варна има около 500 000 лева, които се разпределят от техния обществен съвет. На всички тези организации са предоставени списъци с пострадалите хора и техните нужди, за да се знае как да се разпределят даренията.
„Използвам случая да благодаря още веднъж на всички хора, които в трудните за Варна дни се отзоваха и протегнаха ръка. Надявам се в Деня на Варна – 15 август, да поставим паметника символ на доброволчеството в знак на благодарност към всички явни и хилядите анонимни герои, които в тези трудни дни под една или друга форма помогнаха на хората в „Аспарухово“, каза още Портних.
Работата по ликвидирането на последиците от бедствието в кв. „Аспарухово“ продължава. Укрепване е извършено на улиците „Кирил и Медодий“ и „Моряшка“. Проектът за противоерозионно укрепване в момента се изработва, той обхваща и гробищния парк, тъй като там трябва да се изгради подпорна стена, която да предотврати свличане на земни маси при бъдещи дъждове. В момента се изграждат четири подпорни стени на ул. „Калач“ 19 -21, на „Марко Викули“ 28 – 30, „Найчо Цанов“ 69 – 73. Трябва да бъдат отводнени укрепени скатовете на „Розово долина“, където върви проектиране. Работи се по възстановяване на 115 декара зелени площи в Аспаруховия парк и като цяло в района.
„В момента очакваме средства за възстановяване в размер на 1,8 млн. лв. Това са преките разходи по преодоляване щетите от бедствието, които сме внесли в междуведомствената комисия. Около 10 млн. лв. са нужни за възстановителните и укрепителните дейности, които трябва да бъдат извършени, за да може да се гарантира устойчивостта на новообразувалите се свлачища в „Аспарухово“. Около 5 млн. лв. трябват за допълнителни дейности по възстановителни работи“, посочи Портних.