Заради Брюксел спешно пишат схема за защита на влоговете
Във финансовото министерство спешно готвят промени в закона за гарантиране на влоговете, които да отговарят на евродирективите, съобщи вчера пред БНР финансовият министър Румен Порожанов. Така можело да се избегне наказателната процедура, която миналата седмица Брюксел стартира срещу България. Повод е затворената вече над три месеца КТБ.
Директивата гласи, че гарантираните депозити трябва да се изплащат 20 дни след като банката видимо изпадне в несъстоятелност, Според българското законодателство обаче това става след отнемане на лиценза на банката.
Порожанов обеща проектът да бъде внесен в новия парламент веднага след като той заработи.
В актуализирания вариант на бюджета са предвидени около 5,8 млрд. лв. за евентуално ново финансиране в банковата сфера, каза вчера Порожанов. И призна, че ще има префинансиране на ликвидната подкрепа, дадена на една банка, която ще бъде частично погасена.
В бюджета имало варианти и за казуса с КТБ. Те зависят от това дали решението на БНБ ше е за отнемане на лиценза, или за оздравяване. Ако банката остане без лиценз, фондът за гарантиране на влоговоте трябва да изплати защитените депозити. Понеже в него няма достатъчно пари за това, ще получи заем от 700 млн. лв. от държавата и ще може да пусне държавно гарантиран дълг до 2 млрд. лв., обясни Порожанов.
Министърът каза още, че заседанието на тристранния съвет за актуализирания бюджет, предвидено за днес, може да бъде отложено за сряда, ако синдикати и работодатели настояват. Той отрече с актуализацията да се обслужват нечии интереси. И обясни причините така: "Заложени са с 2 млрд. повече приходи, ръст от 1,8% и инфлация 1,8%, които за съжаление не са се случили".
Порожанов сметна, че ако се отчетат корекциите до края на годината министерствата трябва да работят с 22% орязани бюджети. В резерва имало 8,2 млрд. лв., но те били предвидени за покриване на текущ дефицит, плащания по дълга, за земеделски производетели и покриване на дефицити в началото на 2015 г. / 24 часа