Заради дупка в закона: Варненският отрезвител затвори

23.07.2014 / 18:27 4

Юлия Георгиева, фото Румен Сарандев

 

От началото на юли варненският отрезвител, който е на подчинение на ОД на МВР, затвори врати. Дали звеното за отрезвяване на пияните, които са събрани от улици и градинки, ще затвори тотално или не, за момента не се знае. Причината е в новия закон за МВР, който бе приет. На практика никъде в текстовете му не присъстват нито отрезвителите, нито домовете за временно настаняване на пълнолетни. И тъй като полицаите от тези звена нямат законово основание, на което да настаняват своите „клиенти“, не го и правят от 1 юли. Същата е съдбата и на останалите четири звена в страната, които са в София, Пловдив, Бургас и Стара Загора.

На този етап служителите на звената чакат указания и не знаят какво ще се случи с тях. Слухове говорят, че по-скоро отрезвителите ще хлопнат кепенци завинаги. Въпросът обаче е къде ще бъдат настанявани препилите, които поради състоянието си са неспособни да се приберат у дома и се търкалят по улици, градинки и по стълбите на обществените сгради – ще се спъваме ли в тях на разсъмване!? Отговор на този въпрос потърсихме от лекарите от „Бърза помощ“, които най-често имат досег с тези хора. След като варненският отрезвител затворил, вече е имало случаи, в които докторите просто оставят неадекватните си „клиенти“ пред най-близкото районно управление. „Да нощуват в килиите, повечето не са за болница“, смятат една част от медиците. Други лекари обаче са на мнение, че пияните, дори и да не са проблем на здравните заведения, не е справедливо да спят на нарове зад решетките.

„Тепърва се запознавам с новия закон и с проблема, той трябва да се реши“, категоричен е зам.-кметът по сигурността в община Варна Тодор Иванов. Той посочи, че въпросните звена са на подчинение на полицията, но са на издръжка на общините. Така че не е изключено като вариант те да преминат изцяло под контрола на местните власти. Той е категоричен, че тези структури са необходими, тъй като вършат работа, която не е присъща на никоя друга институция. 

Статистиката на варненската „Бърза помощ“ от началото на юли сочи, че прегледаните и оставени на мястото, където са заварени, препили хора са 33-ма за 22 дни. „Това са хора, при които е било налице само напиване, без травми или тежка интоксикация“, коментират от „Бърза помощ“. Лекарите от линейките посочиха, че болшинството от тези „пациенти“ не се нуждаят от настаняване в болнично заведение. Годишно през варненския отрезвител минават средно по 250-320 човека, като някои от тях са редовни клиенти. Нощувката там и осигурените чисти чаршафи струват на „клиентите“ 10 лева, но 90% от тях не си плащат дължимото, тъй като най-често са клошари и бездомни.

Доколко е рентабилно да се затваря варненският отрезвител точно през летния сезон, когато Варна и близките курорти са пълни с туристи, които идват заради евтиния алкохол, с който прекаляват сериозно, и то още със стъпването си на наша земя? Само преди ден излезе зловещата статистика, че туристите само от Слънчев бряг изпиват по 20 тона твърд алкохол на ден. Отделно в дома за пълнолетни се настаняват и различни лица с хулигански прояви, задържани чужденци, бежанци и други.

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама