Защо е изчезнала най-голямата маймуна, населявала Земята преди 100 хиляди години

07.01.2016 / 01:26 10

Най-голямата маймуна, населявала Земята е изчезнала преди 100 хиляди години, защото не се приспособила към хранене с трева в саваната, след като климатични промени са нарушили предпочитаната от животното диета от горски плодове, пише The Guardian, цитиран от "Фокус" и блиц.

Гигантопитекът (Gigantopithcus) - най-близкото подобие на Кинг Конг, създадено от природата, е тежал пет пъти повече от зрял човек и вероятно е бил висок 3 метра, според груби изчисления. 

Преди един милион години видът е населявал полутропически гори в Южен Китай и континентална Югоизточна Азия. Досега за анатомичното устройство или привичките на гиганта се знаеше твърде малко. Единствените открити фосили са четири части от долна челюст и около хиляда зъба. Тези оскъдни останки “не са достатъчни, за да се определи, дали животното е било двуного или четириного и какви са били пропорциите на тялото му,” казва Херве Бохеренс, изследовател от Университета в Тюбинген, Германия. Най-близкият съвременен родственик на древната маймуна е орангутанът, но не се знае, дали гигантопитекът е се е отличавал със същата златисто-червена козина или е бил черен като горила. 

Изследвайки разликите в изотопи на въглерода, намерени в емайла на зъб, Бохеренс заедно с международен екип от учени е доказал, че древният Кинг Конг е живял само в гората, бил е вегетарианец и едва ли е обичал бамбук. Тези предпочитания не са били проблем за гигантопитека, докато на Земята не е настъпила ледена епоха по време плейстоцена, продължила от приблизително 2.6 милиона допреди 12 хиляди години. Това е моментът, когато природата, еволюцията и вероятно отказът да се опитат нови храни са довели до измирането на гигантската маймуна, посочва Бохеренс. Според изследването други маймуни и първите хора в Африка, които имат сходно устройство на зъбите, са оцелели при подобни промени, хранейки се с листа, трева и корени, налични при новите условия. По някаква причина обаче азиатската исполинска маймнуна, която вероятно е била твърде тежка, за да се катери по дървета, не е успяла да се промени. /


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама