Защо кучетата се прозяват?

25.05.2015 / 12:42 0

Кучетата се прозяват през целия ден - както след сутрешното си събуждане, така и многократно през деня. Вече е доказано, че ако стопанинът се прозине, кучето обича да "прави компания" в прозяването. През последните няколко години редица изследвания са направени върху прозяването при кучетата. Преди се е смятало, че прозявката е израз на лек стрес.  Но вече не е така - според специалистите кучешката прозявка има и социално значение, пише Bgfermer.bg.

Как да го разбираме? Просто да направим паралел с човешките прозявки. "Заразното" прозяване е добре известно сред хората. Повечето от нас чувстват желание да се прозинат, когато някой около нас го направи, или когато дори чуем звука на прозявка или я видим по телевизията. Тези слухови и зрителни сигнали са ни достатъчни, за да ги възпроизведем и ние.

Има няколко теории, които се опитват да обяснят защо прозяването е толкова “заразно”

Най-лесното обяснение е, че прозявката може да отразява несъзнателно наподобяване (мимикрия). Друга теория поставя “заразното” прозяване малко по-високо по скалата на социалното познание и предполага, че прозяването е израз на съпричастност

С други думи, хората се прозяват, когато другите го правят, защото те се чувстват по същия начин (т.е. съпричастни). Според тази теория хората са прозяват в отговор на прозявката на хора, които познават добре, отколкото когато го правят непознати. Въпреки това последните данни сочат, че това не е така. Допълнителни изследвания показват, че хората, които са по-склонни да съпреживяват емоциите, чувствата и мислите на другите, лесно се “заразяват” с прозявка.

Как е при кучетата

Спонтанно прозяване се среща при много видове бозайници. Но “заразно” прозяване е описано само при хора, шимпанзета, а през последните години - и при кучета. Учените са категорични, че кучетата са по-склонни да се прозяват в отговор на някой, когото познават и имат емоционална връзка с него. Това най-често е член от семейството. Тогава според специалистите прозяването е функция на комуникация. Или прозяването е просто реакция на стрес? Ако това е така, дали е заразно?

Най-новото изследване, публикувано през 2014 г., показва, че отговорът при разгадаването на кучешката прозявка не еднозначен. Резултатите сочат, че прозяването при кучетата зависи от конкретните обстоятелства и има различни функции в зависимост от ситуацията.

Кучетата, както някои други животни, се прозяват в състояние на лек стрес. Някои любители на кучета твърдят, че кучешката прозявка има за цел да успокои другите кучета или хора (т.нар сигнал за помирение), но няма категорични доказателства в подкрепа на тази теза.

И вторият вариант - кучето се прозява в отговор на прозявката на познати хора в спокойна атмосфера. Така установява социален контакт и показва на определено ниво своята съпричастност.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама