Защо трябва да се страхуваме от бъбречни заболявания?
Ние не се страхуваме от бъбречни заболявания, защото в повечето случаи, когато ги имаме, ние не знаем, че ги имаме, според проучване на Националната бъбречна фондация в САЩ. Едва 5% от имащите такива заболявания, знаят, че имат проблеми с функционирането на бъбреците.
Оказва се, че са по-важен рисков фактор за развитието на сърдечно-съдовата система от диабета. Смъртността от сърдечно заболяване при бъбречни проблеми е по-голяма от смъртността на диабетиците със сърдечни проблеми.
„Бъбрекът се развива някъде около 35-36-тата седмица от бременността. Преди това структурните единици са много малко. Поради тази причина децата родени с ниско телесно тегло имат по-малък брой нефрони. Много е важно, да се следи тяхното развитие от нефролог още от самото им раждане“, заяви доц. Ст. Кривошиев, началник на отделението по диализа в болница "Царица Йоана" - София.
От 1-ви януари 2013 г. ехографското изследване на отделителната система еднократно до 6-месечна възраст се поема от Здравната каса.
От 1-ви януари 2014г. изследването на урина за белтък с тестлента 1 път годишно от 7 до 18-годишна възраст се поема от Здравна каса.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!