Защо трябва да ядем мюсли сутрин
За Framar.bg: в-к Здраве за всички
Не трябва да се забравя златното правило, че сутринта закуската трябва да е пълноценна, обядът - разнообразен и полезен, а вечерята - колкото се може лека.
„Баща" на мюслито е швейцарският учен Бирхер-Бенер - основоположник на суровоядството. Според него растителните продукти, които не са преминали през топлинна обработка, задържат в себе си частиците слънчева енергия и затова притежават целебни свойства. Затова, ако човек ги приема в този вид, се зарежда с жива енергия.
Днес, един век по-късно, подобни доводи ни се струват смешни, но не само не сме се отказали от мюслито, а и научните изследвания за техните конкретни ползи продължават.
Предлагаме ви 5 от техните доказани полезни свойства.
1. Мюслито е запас за цял ден. То се преработва дълго, бавно се усвоява от организма и отлично стабилизира нивото на захарта в кръвта. Изядено за закуска, утолява за дълго време глада.
2. Мюслито подобрява работата на червата, защото е богато на целулоза, която способства за профилактиката на рака на дебелото черво и различните чревни разстройства. Целулозата е тази част от растенията, която не се преработва. Тя се свързва с водата, като подобрява храносмилането и предпазва от констипация /запек/. Особено богати на целулоза са пшеничните кълнове, овесените, ечемичните и ръжените зърна.
3. Мюслито повишава настроението, защото тялото започва да отделя повече серотонин, който оказва успокоително въздействие на нервната система и способства за доброто разположение на духа.
4. Мюслито е препоръчително и за тези, които искат да намалят теглото си. Съдържащите се в него сложни въглехидрати и целулоза намаляват риска от затлъстяване - то способства за бързото засищане. Освен това е сравнително трудно преработваща се храна, която изисква от организма значителни енергийни загуби за нейното усвояване.
5. Ядките, семената и сушените плодове обогатяват мюслито с витамини и минерали и го превръщат в една наистина пълноценна закуска.