Защо водата на Марс е толкова малко?
фото: НАСА
Какво се е случило с атмосферата на Марс? НАСА мисли, че знае.
Преди около 3,7 - 4,2 млрд. години атмосферата на „червената планета" била със същия размер или по-голяма от тази на Земята, но днес е около 100 пъти по-тънка от атмосферата на нашата планета.
Оказва се, че отговорът е духането на вятъра и по-точно на слънчевите ветрове. Мисията на НАСА за атмосферата и променливата еволюция на Марс (MAVEN) е прекарала една година в движение в орбита на планетата и е открила, че когато Марс бива ударен от слънчева буря, атмосферните ѝ частици бързо изчезват, пише Quаrtz.
В момента около 100 г въздух на Марс се изплъзва от атмосферата всяка секунда. По време на слънчевите бури обаче въздухът се изпуска около 10-20 пъти по-бързо.
Ветровете от слънцето взривяват поток от заредени частици, които се движат с 1,6 милиона километра в час, които впоследствие премахват частици от атмосферата на Марс. И така с течението на милиони години атмосферата е била издухана почти докрай.
Земята не е загубила атмосфера по същия начин като Марс, защото нашата планета има силно магнитно поле, което ни предпазва от силните ветрове на слънчевите бури.
Когато Марс изгубила голяма част от атмосферата си, водните обекти също изчезнали и планетата станала по-малко годна за живот. Днес има много малки количества течна вода на съседната ни планета. Но в един период преди атмосферата да бъде издухана, Марс може и да е бил подходящо място за живеене.
„Това повдига въпроса дали изобщо някога е имало живот там. Като отидем в бъдещето, тези въпроси за живота, климата и историята на планетата като цяло ще са в центъра на изследването", обясни Брус Яковски, главният изследовател от екипа на MAVEN.
money.bg
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!