Здравната каса не успя да договори отстъпки за близо 90 лекарства
илюстрация: Булфото
Има реална опасност Здравната каса да спре да плаща близо 90 лекарствени продукта. Причината - не са договорени отстъпки от цените им. За някои от тях няма алтернативно лечение, предава Блиц.
Според новите правила, ако Касата не успее да договори отстъпки от цените на лекарствата, то тя трябва да спре да ги плаща.
От докладна записка на управителя на Касата до надзора, с която bTV разполага, става ясно че към момента не са договорени отстъпки за 88 лекарствени продукти. От Касата твърдят, че за повечето от тях има заместители, които ще продължат да се поемат. Но, за 5 аналог няма. Т.е. ако Касата спре да ги плаща, пациентите ще трябва да извадят цялата сума от джоба си.
Сред тях е лекарство за рядко заболяване, от което страда 1 дете у нас. Стойността на лечението му само за тази година надхвърля 200 хиляди лева - сума, която занапред навярно семейството ще трябва да поеме. Диабетиците също ще се наложи да си плащат за глюкагона, който ги спасява при тежки хипогликемични кризи.
Всеки ден Татяна ходи до училището на дъщеря си, за да й постави инсулин.
Детето е в първи клас и е с диабет. Сега Касата поема глюкагона, който може да я спаси при тежка хипогликемична криза.
„Слава Богу, много рядко се налага да се ползва, но когато се наложи, не дай си Боже, трябва да бъде под ръка", казва Татяна Георгиева.
Касата не е успяла да договори отстъпка от цената на продукта и по правила трябва да спре да го плаща. Т.е. пациентите ще трябва да заделят по около 30 лева за всяка опаковка.
„Глюкагонът може да спаси човешки живот, защото ще отложи настъпването на необратими изменения, т.е. ще има възможност спешният медицински екип да пристигне и да вземе други мерки", обясни проф. Михаил Боянов, ендокринолог в УМБАЛ „Александровска".
От фармацевтичната компания заявиха за bTV, че не са в състояние да дадат отстъпка, тъй като цената в България е твърде ниска. Ще продължат обаче да го внасят. Ще направят и дарение на клиниките и специализираните кабинети по детска ендокринология, както и на екипите на Спешна помощ.
„Вероятно и в следващите години, ако не променим наредбата и ако не направим условията за преговори с фирмите по-гъвкави, тези проблеми ще продължат", каза Станимир Хасърджиев, от Национална пациентска организация.
Пациентските организации ще поискат становища от националните консултанти за всяко от лекарствата, за които Касата ще спре да плаща. Ще настояват и за финансов анализ.
Междувременно Касата ще направи последен опит да се договори с фирмите.
Всички са в очакване как ще приключи последният опит на Касата за преговори.
Притеснение има включително и за тези, за които се твърди, че имат заместители и не е проблем да отпаднат от списъка - като например лекарство при инфекции на пикочните канали, което струва 70 лева, както и такова за лечение на страничните ефекти от диабета, което е около 30 лева.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!