Здравни медиатори: Чума може да порази „Аспарухово“
Юлия Георгиева, Румен Сарандев
Чума може да порази кв. „Аспарухово“ - заразите са във въздуха, в прахта и в тинята. Незабавно трябва да се действа. Това алармира един от здравните медиатори – Николай Николов, който е и председател на Центъра за стратегии по проблемите на малцинствата. Общо 12 здравни медиатори вчера се организираха и направиха обход на четири от най-засегнатите от потопа улици в района - „Розова долина“, „Горна студена“, „Гривица“ и „Моряшка“.
Обходът къща по къща е от изключително значение, тъй като хората в махалата нямат информация почти за нищо, не вярват на никого и не знаят какво да правят, дори и да осъзнават каква е реалната им ситуация. Не са единични случаите, в които жителите на порутените къщи, шляпат в заразната тиня, в която има и всякакъв тип боклуци, и фекалии, и разложени животни, само по джапанки. Краката им са целите във възпалени и подути рани. Но те не мислят за здравето си, те мислят ще успеят ли да спасят единствения си дом. Едни са гневни, други отчаяни. Най-често обаче хората се чувстват излъгани и изоставени.
„Вие какво искате, какво ми говорите, от коя партия сте!?“, сопва се млад мъж на здравните медиатори, които директно влизат в дворовете на къщите и почват да питат дали обитателите имат нужда от лекарски преглед, от лекарства, има ли деца, които имат нужда от помощ. Оказва се, че по ул. „Гривица“ медиаторите, повечето от които са от ромски произход и по-лесно могат да спечелят доверието на жителите, не са единствените, минали по улицата. Имало е и други, но хората не са успели да разберат какви са и какво искат. Нещо им били говорели, нещо им обещавали, но реално, нищо повече от разговори не се било случило.
„Махайте се от къщата ми! Махайте се, щом нямате време, щом бързате“, разкрещява се стопанинът. Гневът му е провокиран от нетърпеливите медиатори, които трябва до вечерта да обиколят десетки къщи, да опишат проблемите и нуждите, за да осигурят необходимата помощ именно там, където наистина има нужда. Той просто не е успял веднага да разбере какво и защо го питат. Мисли, че някой иска да изкяри дивиденти на негов гръб. След малко обаче разбира, че не е прав. И пак пита: „От коя партия сте!?“ Оказва се, че съпругата му е бременна. За щастие имало е кой да й напомни точно след нощното бедствие, че трябва на всяка цена да посети акушер-гинеколог и да се убеди, че всичко е наред с детето. И тя го е направила. Никой в семейството обаче не е забелязал, че и тя не е обута с галоши, че краката й са възпалени от раните. И медиаторите записват – медицински преглед, дезинфекция и превръзки. Докато медиаторите обсъждат проблемите, на които са се натъкнали, една жена в съседна къща се появява, привлечена от суматохата на ул. „Гривица“. Показва се от терасата и казва: „Знаете ли колко се молих да ми дадат ботуши, ама не дават, точно на нас, които газим в тинята, не дават“, проплаква жената. Медиаторите продължават по пътя си, отбелязвайки, че дезинфектантите на този етап са на първо място. Според Николов не е редно препаратите да се държат в пункта, организиран в районната администрация. Следва доброволци да ги разнасят по домовете на хората и да им обясняват защо са толкова важни и как да ги ползват. „Има хора, които не осъзнават заплахата от зарази, има хора, които не осъзнават, че те самите имат нужда от медицинска помощ, а някои дори не говорят български. Някой трябва да им обясни, да ги попита, да ги насочи - това е работата на здравния медиатор“, обяснява Николов. Затова и въпросите на здравните доброволци са опростени максимално. Например: „Мърда ли бебето? Кога за последно го усети?“