bTV: "Ебола? Няма страшно!"
В огромния процент от случаите извън Африка, в крайна сметка се разбира, че става въпрос за друго по-безопасно заболяване.
Като цяло, ебола се предава изключително трудно - нужен е пряк контакт с кръв или други телесни течности на пациент. Затова и практически всички заразени са в африкански държави с много лоши хигиенни условия или при лечението на лица, които са вече в тежък стадий на заболяването.
Ебола не се предава след ръкуване или друг случаен контакт на обществени места с хора, при които не се наблюдават признаци на болестта. Не е възможно да се заразите с вируса ебола при досег с пари, покупка на хранителни стоки или плуване в басейн.
Вирусът ебола не се пренася от комари. Той се унищожава лесно от сапун, избелващи препарати. Върху изложени на слънце или изсъхнали повърхности вирусът ебола остава жизнеспособен за изключително кратко време.
Когато замърсени със заразена течност дрехи се изперат при високи градуси в перална машина, вирусът ебола се ликвидира.
Имаме готовност
Националният здравен консултант Д-р Ангел Кунчев и директорът на клиниката за инфекциозни болести във ВМА проф. Плочев неотдавна изразиха пред bTV категоричното мнение, че в България има условия за изолиране на пациенти с вируса Ебола, ако има съмнение за такива.
„Имаме познания, имаме екипи, имаме и място за изолация. Нямаме това, което нямат и другите – нямаме лекарства. Ако има оплаквания от симптоми на този вирус, можем веднага да реагираме и да изолираме”, увери началникът на Инфекциозната клиника във ВМА.
Националният здравен консултант подчерта, че има възможност за бърза реакция на територията на цялата страна., съобщават "БТВ"
„Разбира се, че разполагаме с екипировка – както на централно ниво в Инфекциозна болница, така и във всяка една Районна здравна инспекция има изолационни костюми, които позволяват пълна изолация. Филтрите на дихателните маски не пропускат вирусни частици, колкото и малки да са те, така че има възможност да се работи в условия на високо рисково заболяване”, обясни д-р Кунчев.