Държавата има готовност да внася водни спасители от Молдова и Украйна
На прага на сезона от Българския червен кръст информират, че има достатъчно сертифицирани водни спасители. Въпреки това, от Министерството на туризма обявиха, че могат да осигурят кадри от Молдова и Украйна, съобщава БНТ.
Месец преди откриването на сезона, експерти подготвят поредната група желаещи да станат водни спасители.
Христо Христов: Благородна професия, а Варна е морски град и има къде да се реализираш.
Димитър Димитров: Реших да работя някаква по-квалифицирана работа за лятото и в същото време да е горе-долу добре заплатена.
Българските спасители получават между 700 и 900 лева месечно. Когато кандидатстват за работа, повечето предпочитат да бъдат на басейн.
Димитър Димитров: Не е по-малко отговорно, но е по-безопасно и за мен и за другите и още не се чувствам толкова добре подготвен за море.
Проблем остава набирането на спасители за плажовете. Затова от Министерството на туризма са готови да внасят кадри от Молдова и Украйна, където заплатите са не повече от 100 евро месечно.
Илко Раев, председател на Областния съвет на БЧК-Варна: Естествено, че като дойдат тук, те ще получат една минимална работна заплата, която за тях ще е голяма, ще подбият цената на българския спасител и какво правим - работим против българските граждани.
Ако цената на труда на спасителите падне, експертите очакват масово изтичане на кадри в чужбина. По данни на БЧК, за цялото Черноморие са необходими около 1300 водни спасители, за Варненска област техният брой е около 350. От регионалната структура на Червения кръст имат готовност да осигурят спасители и за неохраняемите, но посещавани плажове, стига държавата да поеме заплащането на месечните възнаграждения.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!