Каспийско море се изпарява

31.08.2017 / 20:21 3

Американски учени доказаха, че Каспийско море се изпарява от две десетилетия заради покачващите се температури, свързани с промените в климата, съобщи Сайънс алърт.

Анализът на учените от университета на Тексас в Остин показа, че равнището на Каспийско море спада с почти 7 см годишно от 1996 г. Ако това продължи, то ще падне под най-ниската точка в историята му. Тя беше през 70-те години на миналия век, съобщи DarikNews.bg .

По-високите температури на въздуха над Каспийско море, които са се повишили с около 1 градус от 1979 г., водят до по-големи изпарения. Най-вероятно причината за тях са промените в климата.

Учените са използвали данни от спътника GRACE и наземни измервания. Те установиха, че ефектът от изпарението е по-голям отколкото въздействието на другите фактори, например водата от вливащите се реки или валежите.

Според сегашните модели при подобен темп на изпарение северната част от Каспийско море, която е най-плитката, ще се обезводни до 75 години.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
3
6
Ханк Рум (преди 8 години)
Рейтинг: 15600 | Одобрение: 2925
Каспийско море отдавна "се изпарява", но причината е в отклоняването на водите на захранващите го реки!Тази "новина" е отпреди "Петел" да съществува.Даже отпреди Интернет да навлезе в България!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама