Незаконен трафик на фреон, 400 000 тона бяха задържани при мащабна акция

01.12.2024 / 23:49 2

Кадри БНТ

Трафик на фреон. Близо 400 000 тона контрабанден въглероден диоксид беше задържан при мащабна акция на митнически служители от 16 държави от ЕС. У нас най-много опити за контрабанда с хладилни газове има на "Капитан Андреево", а трафикантите стават все по-изобретателни, като използват за камуфлаж алуминиеви профили и части от различни машини. За какво се използва фреона у нас?

От началото на годината до края на октомври от агенция "Митници" са задържали близо 4000 кг контрабанден фреон. За миналата година количествата са близо 5000 кг."Основно става въпрос за бутилки, които се несертифицирани. Опаковките на тези фреони са в нарушение на регламента", каза Веселин Петков - началник отдел в дирекция "Митническо разузнаване и разследване", Агенция "Митници".

"Еднократните бутилки са забранени от 2007 година в ЕС, тъй като при тяхното унищожение количеството газ, което се съдържа в самата бутилка, не може да бъде напълно освободено. Тоест остава количество, което след унищожаване на бутилката се отделя", обясни Мария Сеизова - главен експерт в дирекция "Митническо разузнаване и разследване".

При един от последните удари митничари хващат 162 бутилки с фреон без документи в района на "Дунав мост 2". По линия на борба с наркотрафика са проверени два товарни автомобила с българска регистрация, пътуващи за Западна Европа, съобщава БНТ.

При сканиране на товара са установени идентични зони с подозрителна плътност. И при двата камиона в задната част на полуремаркето, вместо обявената в транспортните документи стока - месо, са открити по две палета, обвити в черно фолио. При друг случай фреонът бил вграден в алуминиеви профили. Опитите за контрабанда най-често се осъществяват през "Каптан Андреево", а количествата се внасят от трети страни в ЕС, като Турция и Китай.

"Търсенето на тези газове все още е високо. Това създава условия за изграждането на престъпни мрежи, които да търсят вариант да заобиколят правилата", отбеляза Мария Сеизова - главен експерт в дирекция "Митническо разузнаване и разследване".

Вносът на фреон в България е регламентиран. Той е на квотен принцип. Лицензираните фирми са регистрирани и контролът се извършва на база изпълнението на тези квоти. Количествата, които влизат на черно отиват, за да покриват нуждите основно на остарелия автопарк в страната.

"Което предполага зареждането на техните климатици със стария тип фреон. Същото се отнася за хладилниците, които всяко домакинство ползва, които са на възраст повече от 10 години. Същото става и за климатиците, които се използват", обясни Веселин Петков - началник отдел в дирекция "Митническо разузнаване и разследване", Агенция "Митници".

От май до октомври при операция под шапката на ОЛАФ са задържани близо 400 000 тона въглероден диоксид, а предотвратената пазарна загуба се оценява за над 4,5 милиона евро. В нея са участвали 16 държави членки на Европейския съюз, също Турция и Украйна.

"В рамките на тази операция задържахме около 400 кг фреон, но той е една малка част от количествата, задържани през последните години", обобщи Мария Сеизова - главен експерт в дирекция "Митническо разузнаване и разследване".

За подобен вид контрабанда законът предвижда лишаване от свобода от три до десет години и глоба от 12 000 до 100 000 лева.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
0
robotron2000 (преди 7 минути)
Рейтинг: 35471 | Одобрение: 4396
Първо петеладжии Фреон е запазена марка за хладилни газове на американската фирма Дюпойнт, само тя може да продава под това име. Крон1 въглеродният диоксид е хладилен газ под номер R-744, ако ти го продава фирмата дюпойнт може да пише фреон на него. Там има голямо лоби на американците, всякакъв хладилен газ който не е на американците се спира в европа, иначе китай беше основният производител на хладилни газове, преди заводът да им се позапали леко.. разликата китайският р134а 70 лева за 12кг, американският ДюпойнТ 700 лева за 12 килограма.
0
0
cron1 (преди 4 часа)
Рейтинг: 103896 | Одобрение: -10374
Петел, Фреонът е хлорофлуоровъглерод, а не въглероден диоксид! :devil:
Марио Кроненберг

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама