В никакъв случай не използвайте клечки за уши
Клечките за уши са опасни и не бива да се използват. Това твърди известният специалист по уши, нос, гърло доц. Николай Сапунджиев от УМБАЛ „Св. Марина“ във Варна. Според медика, който е завеждащ ресорната клиника, отделението му е пълно с пациенти, които са спукали тъпанчето на ухото си при почистване на ушната мида.
Сред пострадалите са доста млади хора, обяснява доц. Сапунджиев. Майка на две момичета разказа пред Intrigi.bg, че 21-годишната й дъщеря започнала да оглушава. При изследвания било установено, че младото момиче е изгубило възможността си да чува – 73 процента при едното и 68% при другото ухо. Лекарите нямат обяснение за причината, но допускат, че тъпанчетата са били спукани при почистване с клечки за уши. Друга причина може да бъде слушането на силна музика със слушалки или тежък побой. Обикновено специалистите по УНГ питат пациентите и дали не са се гмуркали във вода, или не са били на борда на самолет.
Като резултат от грубо почистване на ушната мида може да се стигне до тинитус – непрекъснато звънене в главата или чуване на странни звуци от рода на падащи кърфици, еднократно позвъняване на будилник и други ефекти, обясняват лекарите. Произходът на тинитус не е докрай изяснен, а причините може да са повече от 10, като досадният звън в ушите обикновено не се повлиява от медикаменти.
Ако тъпанчето е спукано, обикновено лекарите препоръчват да се изчака то да зарасне само. Друг вариант е оперативната намеса.
Най-добре е да забравите за клечките за уши, съветва доц.Сапунджиев, който смята, че те са част от изкуствено наложените продукти на фармацевтичната промишленост., допълва vchas.net. Ушната кал е естествената пот на ухото, подчертава известният специалист. Почистването им, ако е наложително, трябва да се прави с глицерин, бебешко олио или разтвор с кислородна вода, разредена с обикновена, в съотношение 1 към 1.