Йордан Йорданов, изследовател: Българските богомили просвещават европейските народи през вековете

23.11.2015 / 09:15 0

„Богомилството – нови проучвания“ e най-новата книга на изследователя и общественик от Варна Йордан Йорданов, написана в съавторство с Ани Василева. Трудът беше представен на 19 ноември, четвъртък, от 18 ч. в Радио Варна. В него читателят може да се запознае с неизвестни досега културни и духовни достижения на българския народ и държава през 9-и и 10-и век. Авторите използват източници извън широко утвърдените и намират факти, които са били премълчавани до този момент.

„Тогава по нашите земи работят Кирил и Методий и техните ученици, а след тях делото им е продължено от князете Боян и Иван под покровителството на брат им цар Петър. Княз Боян прави теоретическа обосновка и практическо приложение на Христовото учение, едно национално и общоевропейско движение, останало в народната памет с името богомилство“, става ясно от труда на авторите. Книгата е написана на ясен, достъпен език за българския читател и конкретно посочва много нови факти, които дават разбиране на причинно-следствените връзки в историята ни. За първи път за богомилството се говори историографски, с конкретни данни и факти, свързани и доказващи същността на случилото се. Изложена е цялостна концепция за зараждането, същността и приложението на богомилството в България.


Защо избрахте точно тази тема, какво ви свързва с нея?

Като българин съм се интересувал от нашата история и култура, достиженията на българския гений и Дух и съответно така се докоснах до информацията за Богомилите. За съжаление разбрах, че почти цялата налична литература за тях е писана от противниците им, които им вменяват всякакви идеи и качества, които те не са проявявали, а тяхната собственоръчна литература е систематично заличавана.
Тази тема е много важна, защото чрез  нея се разбира, че българите от Балканския полуостров са сред първите християни в Европа, които много лесно го приемат, поради хилядолетната си духовна подготовка чрез Учители като Орфей и др. и така те се превръщат в първия християнски народ в света, който просвещава другите народи. Богомилството е един закономерен връх в националната ни съдба, за който сме се подготвяли систематично от 1 век, когато приемаме Християнството, до 10 век, когато то се проявява чрез царското коляно на българите и става всенародно християнско движение, което достига до бита, културата и нравствеността на българина. Този плод ние разпространяваме в целия културен свят, където също намира широк прием. За неговата мащабност се подразбира и от масовите гонения срещу него. Без българското християнство от 10 век проявено чрез князете Боян и неговите братя Иван и Петър не може да се напише нашата национална, а и обща световна история.

Мнозина се опитват да говорят върху темата за богомилите, как да разпознаем достоверната информация?

Естествено е да има много литература, но е важен подхода и подготовката на работещите по темата. Читателите също трябва да имат разбиране и съзнание, за да имат критерий и подбор към поднасяната им информация. Има писания от противниците, изопачили изцяло учението, вменили чужди възгледи на т.нар богомили. Има и художествена литература, често подразбирана и като фактология, но това са предположения и догадки, без историческа стойност. Особено пагубен е един фалшификат писан столетия по-късно, приписван на презвитер Козма, който уж бил съвременник. 
Задължително е много доброто познаване на древната култура и история на Европа, познаване на хилядолетната българска история и мисията ни като народ, проникновение върху Светото познание, вникване във вътрешната дълбока същност на Християнството, необходима е всестранна подготовка защото тук имаме процес, който засяга всички сфери на индивидуалния, обществения и общонационалния живот, който добива и световно значение. 

Какъв е коренът на Богомилството, защо възниква точно тук?

Нашата история е променената до абсолютна неузнаваемост. Изтрита е нашата многовековна християнска дейност, апостолическото ни начало от св. ап. Андрей и Павел, славната ни история от времето на императорите Константин Велики и Юстиниан Велики, родом българи, заличено е християнското дело на мизиеца Улфила и  на цар Тервел, изцяло е подменено като смисъл, мащаб и цели делото на св. бр. Кирил и Методий – покръстители и покровители на Европа, омаловажено е делото на българските царе Йоан-Михаил Просветител, на неговият син цар Симеон и славните му синове князете Боян, Иван и цар Петър, които създават  общоевропейско християнско движение, което просвещава широките народни маси, разпространява се масово в Източна и Западна Европа, както и във Византия. 


Има ли все още заблуди относно това, че богомилите са ерес?


Въпросът за ересите е много дълбок и трябва да се съотнесе към 4, 5 век, когато започва световно фалшифициране на историята и опити за подмяна на документите и истината, които продължават с различна интензивност и до ден днешен. Нашето съвременно разбиране на разпространението на християнството не се опира на факти, заличени са документите от първите събори, а по-късните са частично отразени в протоколите. 
Истината е, че българите са сред първите християни като индивидуалности, първият християнски народ в Европа и света, който приема апостолите Андрей и Павел и почти всички от втория кръг 70-те ученици на Христа. Балканите стават световна люлка на Христовото Учение. За това има множество документи и археологически свидетелства, а и по косвен начин чрез броя на христовите мъченици от Балканите се вижда, че те в пъти надхвърлят броя на жертвите от другите географски райони. Българите християнизират Европа, оттук към Рим тече Христовата светлина и неслучайно четвъртия папа в Рим е епископ Климент от Сердика. Ясно се разбира, че Софийския епископ е Папа на целия Западен свят. Тук Константинопол въобще не участва, а по това време е един малък български град именован Бизантион. 
Има политически борби между Рим и Балканите, на като цяло Римската империя се управлява от българите, които гарантират властта на императорите от български произход със силата на българските легиони. Когато начело на империята се възкачи противник на апостолическото българско християнство започвали войни, характерни с преминаването през Дунава на тамошните българи, които са засвидетелствани, но историците не могат да установят причините за тях. От една страна са били българите, които са защитавали чистото християнство дадено им от апостолите, а срещу тях са други сили и гърците, които започват тенденцията на съборните църкви, т.е. догмат става не даденото от апостолите, а решеното от човеците на съборите.
Връх на тези борби става управлението на император Теодосий испанеца, в края на четвърти век,, когато гръцкия елемент за първи път добива реална власт в Източната Римска империя и така започва столетна борба между българи и гърци, която завършва с падането им под турско робство. Гърците започват да обвиняват българите в еретизъм, като по-късно започват да ги наричат и варвари, което е абсолютно неприемливо, докато се достигне до днес достигналите скалъпени факти, че сме се покръстили в девети век. Истината е, че през девети век има поредните дипломатически борби между българската държава и двете части на Римската империя, но по-същественото е, че в България работят двамата Велики Христови Учители Кирил и Методий, които повдигат българите в християнското им разбиране и тълкувание и новопокръстват цяла Източна и Централна Европа, а след това са тържествено приети от Западния свят и римския Папа.    

Богомилството е чисто и просто Християнство, с ясно разбиране на Троицата и Бога-Слово. Богомилите не са били дуалисти, а напротив настолната им книга е била Евангелието на Йоан. Много важен и съществен момент е пълното разбирателство между княз Боян и брат му цар Петър. Най-важното е да се разбере, че ние имаме българска църква от първи век, през девети век имаме духовно-просветно дело на св. бр. Кирил и Методий, което е продължено от братята князе Иван Рилски и Боян Мага. Съвременните проучвания показват, че княз Боян е духовен глава на българската църква, назначава епископите в нея, а т.нар. Богомилство е вътрешно християнско движение, което изучава науката, Християнството в дълбочина и има за цел приложение на братския християнски живот. Случилото се в България през 9, 10 век по времето на царете Йоан Михаил, Симеон и Петър, под духовното водачество на Кирил и Методий, на Боян и Иван е връх в еволюцията на човечеството. Такъв мощен духовен християнски импулс имаме чак през 20-ти век при Учителя Беинса Дуно, със светско име Петър Дънов, пак в България.
Време е да се осъзнае, че българите са духовни водачи на всички народи, че тук се раждат новите културни постижения, които се разпространяват по цивилизования свят.
 

До какво води непризнаването на историческите факти?

Неосъзнаването на стойността на българското християнство от 10 век, наричано и богомилство, води до неразбиране на националната ни история, защото именно в отстояване на Христовата истина се водят всички политически и военни борби, това е причината за падането ни под турско робство, обяснява защо Запада не подкрепя Изтока при мюсюлманското нашествие и т.н. Християнството си има своето поетапно приложение и когато липсва най-съществената част от 10 век не може да се добие ясна представа за случилото се на външен план: острите междудържавни отношения, кръстоносните походи и т.н. 

Разговаря Виолета Николаева 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама