10 новогодишни традиции от цял ​​свят

31.12.2023 / 18:11 0

Снимка Pixabay

Когато часовникът удари полунощ в навечерието на Нова година, общностите по света ще празнуват началото на 2024 г. с уникални традиции – някои по-известни от други.

От прочутото пускане на топка на Таймс Скуеър до висящ лук, ето някои от начините, по които различните страни посрещат новата година, предава Moreto.net.

Падане на топката на Таймс Скуеър

Някаква версия на прочутата топка е пускана на Таймс Скуеър в Ню Йорк в новогодишната нощ от 1907 г. насам, въпреки че историята на използването на топка върху стълб за уведомяване на капитаните на кораби за времето датира от 1800 г.

В днешно време стотици хиляди празнуващи пълнят Таймс Скуеър, чакайки с часове преди полунощ, докато около един милиард души гледат падането на топката по телевизията, според официалния уебсайт на Таймс Скуеър.

Голямата афера винаги включва високопоставени телевизионни водещи и известни музиканти. Тазгодишната програма ще бъде представена от честия водещ Райън Сийкрест и неговия съ-водещ през 2024 г., певицата Рита Ора. Той ще включва музикални изпълнения от Paul Anka, Flo Rida, Megan Thee Stallion, Jelly Roll, Sabrina Carpenter, Tyla и други, съобщи уебсайтът на Times Square.

Скачащи вълни и облечени в бяло

В Бразилия празнуващите често носят бяло и отиват на плажа, за да празнуват новата година. На брега на океана някои практикуват традицията да правят дарения на Иеманя или Йеманджа, океанска богиня от традиционните афро-бразилски религии Кандомбле и Умбанда. Подаръците се поставят в лодки и се бутат в океана. Празнуващите също така традиционно прескачат седем вълни , като с всяка вълна благодарят на Iemanjá за нещо добро, което се е случило през изминалата година, и когато са готови, те не обръщат гръб на морето, докато краката им не излязат от водата, за да не получавам лош късмет.

Полазник

Една традиция в Шотландия, където новогодишната нощ е известна като Hogmanay , е „първо стъпване“ – буквално първият крак, който влиза в нечий дом след полунощ. За да се гарантира късмет, първият посетител традиционно трябва да бъде висок, тъмнокос мъж, който носи парчета въглища, сладкиши, сол, черна кифла и уиски.

Традицията на партито понякога се постига в съвременните времена, като един гост си тръгва точно преди полунощ, за да може да почука на вратата, когато започне новата година, според The ​​Scotsman.

Камбанен звън 108 пъти

В Япония будистките храмове бият камбаните 108 пъти в новогодишната нощ. Това е така, защото в будизма се смята, че има 108 вида земни желания и всеки удар на камбаната ще премахне едно желание. Традицията се нарича Joya no Kane . „Джо“ означава „да изхвърлиш старото и да преминеш към новото“, а „Я“ означава „нощ“, според Japan Today.

Намиране на 12 кръгли плода

Във Филипините празненствата включват кръгли предмети , защото се смята, че закръглеността символизира просперитет. Домакините берат по 12 кръгли плода за всеки месец от годината. Хората също пълнят джобовете си с монети или ги оставят на масите, за да привлекат богатство, и носят полка точки за късмет.

Гледане на британски комедии

Германците, както и някои други европейци, имат традицията да гледат една и съща черно-бяла британска комедия от 60-те години на миналия век, за иконом, който обслужва своя 90-годишен работодател и нейните починали въображаеми гости, в новогодишната нощ от 1972 г. съобщи Гардиън.

Разнасяне на куфар около блока

В някои латиноамерикански страни хората ходят или тичат с празен куфар около блока, за да донесат късмет и да покажат повече пътувания през новата година.

Скок в новата година

Датчаните буквално „скачат“ в новата година, заставайки на столове или дивани, за да скочат, когато настъпи полунощ. Ако забравите да скочите в полунощ, това трябва да донесе лош късмет за цялата нова година.

Изяждане на дузина грозде

Испанците празнуват Нова година, като пускат 12 гроздови зърна в устата си , по едно за всеки звън на часовника, отбелязващ полунощ, което се предполага, че носи късмет за следващата година. Празнуващите ядат традиционен вид бледозелено грозде с тънка кора, което се бере в края на ноември или декември. Традицията датира от повече от век.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама