295 души са осъдени за фалшиви новини и уронване на престижа на армията в Русия за година
Кадър Евро нюз
Експерт по човешките права на ООН каза, че за година най-малко 295 души в Русия са били обвинени и осъдени за разпространяване на фалшиви новини или уронване на престижа на въоръжените сили, предаде ДПА, цитирана от БТА.
В Русия всички изказвания против войната или в подкрепа на сключване на мир с Украйна са забранени, пише в доклад на българката Мариана Кацарова, която е специален докладчик на ООН за състоянието на правата на човека в Русия от 2022 година. Тя представи заключенията си в Женева днес.
Кацарова посочи, наред с други случаи, критика на Кремъл Иля Яшин, който бе осъден на осем и половина години затвор през декември 2022 г. за уронване на престижа на руските въоръжени сили.
"Състоянието на човешките права в Руската федерация значително се е влошило след началото на инвазията в Украйна през февруари 2022 г.", каза Кацарова.
По думите й през последните две десетилетия ситуацията непрекъснато се е влошавала, отчасти поради наследството от двете войни в Чечения, които приключиха през 2009 година.
Кацарова каза, че не е получила разрешение да влезе в Русия и руските власти не са ѝ оказали съдействие.
Въпреки това тя е установила контакти с 60 руски и международни организации за защита на човешките права и е получила близо 100 доклада от жертви и правозащитници.
Разказът на мъж, поддържал сайт за фалшиви новини: Темата "Русия" винаги носи добри пари, тъжно е колко са глупави хората
В доклада ѝ, представен днес, се посочва, че правата на човека в Русия се ограничават от години. Наред с другото, тя споменава законите, ограничаващи свободата на изразяване и събиранията, както и законите, насочени срещу хората от ЛГБТК+ общността.
Кацарова каза, че от 2000 г. насам в страната са били убити 43 журналисти, включително такива, които са работили в Северен Кавказ, като се позова на информация от базираната в Ню Йорк Комисия за защита на журналисти.
"Руската федерация отдавна е на едно от първите места в света по убийствата на журналисти и се намира на девет места от дъното на класацията за 2021 г. на Световния индекс на безнаказаността", пише в доклада на Кацарова.
От миналата година насам срещу журналисти в Русия са били повдигнати най-малко 38 обвинения, добавя тя.
Обвиненията са свързани със спорни закони, които ограничават свободата на печата. Тя добавя, че Русия също така използва различни тактики за контрол на творческото изразяване и за възпиране на изразяването на политическо несъгласие от страна на културните дейци.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!