3 основни принципа за управление на личните финанси

25.04.2018 / 11:17 0

Съществуват няколко успешни стратегии за управление на доходите, които получавате. Те не само ще ви помогнат да не прибягвате до тегленето на бързи пари (rahaa nopeasti), но и да спестите достатъчно за периоди на безпаричие. Нека ги разгледаме по-подробно тук.

Принцип №1: Накарайте парите да заработят за вас

Ние печелим пари, за да си осигурим прехраната, жилището, основните потребности и от време на време развлечения, но трябва да помним, че не винаги ще можем да изкарваме пари. Има периоди, като безработица, неочаквана болест или периодът на старостта, когато няма да сме в състояние да работим повече и нашият източник на стабилни доходи, на който толкова много разчитаме, ще секне.

За да сме подготвени за такива периоди, е необходимо да накараме парите, които сега получаваме, да работят за нас. Това означава не просто да се мъчим да съберем някакъв капитал, но и да се погрижим за неговото правилно опазване и умножаване.

Няма как да постигнете това, като трупате спестените пари, тъй като инфлацията ги стопява. Необходимо е да ги инвестирате в печеливши стратегии, които ще ви гарантират получаването на голяма сума в бъдеще.

И така, за да не се налага да разчитате на ниската пенсия и на милостта на държавата, инвестирайте. Изберете инструмент, който да ви носи по-голяма печалба.

Принцип №2: Пресмятайте доходите и разходите си

Основно правило при управлението на парите е да ги броите, за да знаете с какво разполагате. Така ще можете да си направите сметка каква част от доходите си бихте могли да заделите за постигането на някаква финансова цел. Разбира се, пресмятането не е толкова лесно, тъй като изисква време и упоритост. Необходимо е да следите какви са приходите и разходите ви и да ги контролирате в продължение на 2-3 месеца, за да определите категориите, за които харчете и конкретната сума. Това ще ви помогне да си отговорите на въпроса къде отиват парите ви?

Следващата стъпка е да анализирате всичките си разходи и да помислите къде харчите ненужно, а за кое необходимо нещо не ви достигат парите. За да улесните пресмятането на приходите и разходите си, можете да използвате извлечения от банковата ви сметка, както и най-различни приложения за смартфон, които улесняват този процес.

Принцип №3: Харчете по-малко, отколкото получавате

Необходим ви е излишък, който да използвате за инвестиране, затова трябва да го отделите по някакъв начин от доходите си. Най-простият начин да направите това е, като харчите по-малко пари от тези, които печелите. Например, бихте могли да отделяте 1/10 част от доходите си още при тяхното получаване и да ги инвестирате в различни финансови инструменти, да ги заделите на страна за постигането на някакви краткосрочни финансови цели или да ги използвате при спешни случаи.

Това ще ви помогне да не ползвате кредити от Heti24 или някакви други платформи за онлайн кредити. Нещо повече, ако вече сте изтеглили кредит, първо трябва да го погасите, и едва след това да започнете да инвестирате. Придържайте се към правилото да не инвестирате средства, които сте взели на заем, защото когато ползвате кредит, харчите пари, които на практика нямате и след това ще плащате лихви за тяхното ползване.

*реклама

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама