3 високотехнологични метода за лечение на дълбоки мозъчни тумори при деца

05.04.2018 / 09:05 0

До 1985 г. човек, диагностициран с тумор в мозъчния ствол, се считаше за обречен. Никъде по света не се прилагаше лечение на такива тумори. Освен това се смяташе, че всички тумори на мозъчния ствол са еднакви. Но през 1985 г. д-р Фред Епщайн разкри, че има четири типа мозъчностволови тумори и те значително се различават един от друг. 45% от тези тумори са подходящи за хирургично лечение.

Проф. Мемет Йозек, детски неврохирург в болница Acibadem Altunizade, е един от щастливците, специализирали под ръководството на самия д-р Епщайн. Оттогава датира интересът му към дълбоко разположените мозъчни тумори. Днес проф. Мемет Йозек е един от малкото детски неврохирурзи, които се осмеляват да оперират „трудните“ тумори в мозъка – разположени в мозъчния ствол, таламуса и хипоталамуса. Те са трудни за достигане и всяка грешка може да коства базови функции на малкия човек, затова изискват много повече опит и умения в сравнение с разположените на повърхността на мозъка. Но с добър хирург и съвременни технологии, все по-често резултатът е успешен, разказва проф. Мемет Йозек.

Как помагат технологиите при мозъчен тумор?

Мозъчните тумори много често се проявяват в детска възраст. 90% от туморите на мозъчния ствол, 85% от туморите на хипоталамуса и 80% от туморите на таламуса се откриват в този период. Преобладаващата част от туморите на таламуса при децата са доброкачествени, докато при възрастните са злокачествени. От ключово значение е операциите да се правят от хирурзи с опит в достигането на тази зона. При дълбоко разположени тумори е необходима изключителна прецизност, защото има по-голяма вероятност да се засегне здрава мозъчна тъкан. И тук на помощ идват технологиите. Те могат да бъдат разделени в три групи:

  1. Система за интраоперативен мониторинг (наблюдение по време на операцията), която помага да се предотврати увреждане на здрава тъкан в засегнатия участък. Така например, в мозъка има център, който отговаря за движенията на ръката и не трябва да бъде засегнат по време на операцията. Затова неврофизиолозите поставят няколко електрода върху скалпа и мускулите на ръцете и краката на пациента. Така упражняването на прекомерен натиск в тази зона се регистрира и преустановява незабавно. По този начин се избягва рискът от апоплексия след операцията. В мозъчния ствол се намира и ядрото на мускулите, които движат лицето. То е с размери 4х2 мм. Хирурзите използват специална сонда, за да установят местоположението му. На теория локацията на това ядро е известна, но наличието на тумор може да го измести вляво или вдясно. След като се открие точното му местоположение, туморът може да бъде отстранен хирургически. С тази технология се избягва евентуална лицева парализа след операцията.

  2. Границите на 70% от всички дълбоко разположени тумори не могат да се определят много добре, защото е трудно да се установи къде точно свършва здравата тъкан и започва туморът. Понякога хирурзите си мислят, че са отстранили целия тумор, но в действителност са премахнали само половината. Това обикновено става ясно след операцията. В такива случаи много помага наличието на интраоперативен ЯМР. Той осигурява получаването на изображения на операционната маса, докато черепът все още е отворен, и да се открият малки, незабележими късчета от лезиите. Така хирургът има предимството да прецени дали е необходимо да продължи операцията, докато пациентът все още е в операционната. Интраоперативният ЯМР е голямо преимущество при операции на дълбоко разположени тумори. Този метод е приложен за първи път в Турция в Acıbadem Health Group и се използва успешно вече 8 години.

  3. Използването на ултразвукови технологии по време на операцията също допринася за успешния изход и осигурява огромно предимство на лекарите.

Симптоми, които не бива да се пренебрегват

Ако дете се оплаква от постоянно главоболие, това не бива да се игнорира. Трябва да се провери дали има данни за повишено очно налягане.

Ако детето повръща „на фонтан“ сутрин преди хранене, това също е повод за внимание. Понякога семейството погрешно тълкува този проблем като ревност към братчето или сестричето, или нежелание да ходи на училище. Ако повръщането се наблюдава всяка сутрин, семейството трябва да се консултира със специалист възможно най-скоро.

Ако детето има проблеми с равновесието при вървене или походка с широко разкрачени крака, или тромава фина моторика (сръчност на ръцете), това също могат да бъдат важни симптоми, които налагат консултация със специалист.

За допълнителна информация и консултация:

http://www.acibadem.bg/a-class-journey/contact/

+905309768394

+905382741324

(на български език, с WhatsApp и Viber)

 

 

* реклама

 

 

 



Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама