5 начина да проверим сигурността на WiFi връзката

02.01.2020 / 05:00 0

digital.bg

Хакерските атаки са част от ежедневието, като рисковете за интернет потребителите стават все по-големи. Всеки потребител може да намали рисковете, като отдели малко време, за да провери нивото на защита на неговата интернет връзка. MakeUseOf дават пет полезни съвета как да направим това.

--BANNER_MARK-

 

Проверка на Firewall (защитната стена) за слабости

Защитната стена, т.нар. Firewall, предпазва устройството от множество атаки и нежелани посетители. Услуги като ShieldUp! помагат да тестваме общото ниво на сигурност на компютъра си и неговия firewall. Също така дава съвети къде са слабостите и как да ги отстраним.

 

Ефективността на антивирусния софтуер

Антивирусният софтуер е важен елемент от общата защита. Можем лесно да го проверим като свалим EICAR файл. Те са безопасни за компютъра, но трябва да бъдат разпознати от антивирусните програми като вируси. Това е лесен начинда се провери доколко използваната антивирусна програма е сигурна, без да се използват реални вируси.

 

През какъв протокол сърфираме

Това е най-лесното, но и доста важно действие. Когато сърфираме трябва да проверим дали връзката към дадения сайт е криптирана. Ако пред адреса на домейна пише https:// то връзката е криптирана. Също така, ако има иконка с катинар в полето с адреси, това е друг индикатор, че връзката е защитена.

 

Ако липва такава икона или пише https:// пред адреса, то връзката не е криптирана и няма защити към нея. Повечето браузъри вече активно предупреждават за такива сайтове и препоръчват на потребителите да използват само HTTPS връзки.

 

Може да се използва и добавката HTTPS Everywhere. Тя е налична за повечето популярни браузъри и автоматично винаги налага използването на HTTPS връзка там, където тя е възможна.

 

Защитете рутера си от хакери

Домашният рутер осигурява интернет връзката за всички устройства. Затова е основна мишена на хакерите, ако искат да разберат повече за дадения потребител. Много домашни рутери обаче предлагат достатъчно функции за защита, които не са за пренебрегване.

Най-очевидното е да сложим парола на мрежата. Препоръчително е да използваме формата WPA2, който е най-сигурен от наличните. Трябва да имаме и втора парола, която е за достъп д администраторския профил на рутера. Тя трябва да е различна от тази за достъпа до мрежата. Добре е да използваме пароли с комбинация от главни и малки букви и цифри. Можем да сменим и името на рутера и съответно на мрежата – SSID. Обикновено то е моделът на рутера, но ако го сменим с друго име, малко ще затрудни хакерите докато разберат с какъв рутер ще трябва да се преборят.

 

Проверете VPN връзката си за пролуки

VPN връзките се смятат за най-сигурните методи за сърфиране в интернет. Въпреки това те не са 100% защитени. Затова може да се използва услуга като IP Leak. Тя ще тества VPN връзката и ще провери дали тя не разкрива данни за нас.

 

Когато посетим сайта без VPN, той ще покаже максимум информация, която може да събере от наличната интернет връзка. А когато го посетим през VPN, трябва да покаже само данните на VPN-връзката, без нашите. Ако видим и лични данни, значи VPN връзката не е конфигурирана както трябва и трябва да се коригира.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама