5 от най-често срещаните погрешни схващания за изменението на климата

17.09.2019 / 04:00 1

nauka.offnews.bg

НАСА показва как аерозолните частици се движат по целия свят.

NASA/Goddard Space Flight Center

Науката за изменението на климата е на повече от 150 години и е подлагана на повече проверки, отколкото кой да е друг клон от съвременната наука. Въпреки това през последните 30 години енергийната индустрия, политическите лобисти и други хора сеят съмнения, макар че за учените нямат такива.

Оказа се, че петте най-големи държавни петролни и газови компании в света, харчат около 200 милиона щатски долара всяка година за лобиране за контрол, забавяне или блокиране на климатичната политика.

Този организиран отказ от науката за изменението на климата допринесе за липсата на напредък в намаляването на емисиите парникови газове в световен мащаб - до степен, че сме изправени пред глобална климатична ситуация. И когато дениалистите (отрицателите) на изменението на климата използват определени митове - в най-добрия случай фалшиви новини и в по-лошия - откровени лъжи - за да подкопаят науката за изменението на климата, някои хора могат да се заблудят.

Ето пет често използвани митове и научното им опровержене в статия на The Conversation от климатолога професор Марк Мазлин (Mark Maslin) от Университетски колеж Лондон.

1. Климатичните промени са само част от естествения цикъл

Климатът на Земята винаги се е променял, но изследването на палеоклиматологията или "миналия климат" ни показва, че промените през последните 150 години - от началото на индустриалната революция - са изключителни и не може да са "естествени". Резултатите от моделирането предполагат, че бъдещото прогнозирано затопляне може да бъде безпрецедентно в сравнение с предишните 5 милиона години.

Аргументът за „естествените промени“ се допълва с историята, че климатът на Земята тъкмо се възстановява от по-студените температури на Малкия ледников период (1300-1850 г.) и че температурите днес са същите като през Средновековния топъл период (900–1300 г.), Проблемът е, че както Малкият ледников период, така и Средновековнияъ топъл период не са глобални, а регионални промени в климата, засягащи северозападна Европа, източна Америка, Гренландия и Исландия.

Проучване, използващо 700 климатични записа, показа, че през последните 2000 години единственият път, когато климатът по целия свят се е променил по едно и също време и в едно и също направление, е бил през последните 150 години, когато над 98 % от повърхността на планетата се затопля.

Глобални температури за последните 65 милиона години и бъдещи сценарии за затопляне. Кредит: Burke et al, PNAS 2018

2. Промените се дължат на слънчеви петна / галактически космически лъчи

Слънчевите петна представляват бури на повърхността на Слънцето с интензивна магнитна активност и често са придружени от слънчеви изригвания. Тези слънчеви петна имат силата да променят климата на Земята. Но учените, които използват спътникови сензори, записващи количеството на слънчевата енергия, достигаща Земята от 1978 г. насам, не са наблюдавали възходяща тенденция. Така че слънчевата активност не може да бъде причина за скорошното глобално затопляне.

Глобална повърхностна температура (в червено) в сравнение с слънчевата енергия, получена от Земята (в жълто) във ватове на квадратен метър след 1880 г. Кредит: NASA

Галактическите космически лъчи (Galactic cosmic rays - GCR) са високоенергийни лъчения с произход извън Слънчевата система, понякога дори от далечни галактики. Предполага се, че могат да помогнат за „генерирането“ на облаци. Така че, ако на Земята попадат по-малко GCR, това би означавало по-малко облаци, които да отразяват по-малко слънчева светлина и така Земята ще се затопли.

Но има два проблема с тази идея. Първо, научните доказателства показват, че GCR не са много ефективни в генерирането на облаци. И второ, през последните 50 години количеството на GCR всъщност се е увеличило, достигайки рекордни нива през последните години. Ако тази идея бе вярна, GCR би трябвало да охлаждат Земята, което не се случва.

3. CO2 е малка част от атмосферата - не може да има голямо влияние върху затоплянето

През 1856 г. американският учен Юнис Нютон Фут (Eunice Newton Foote) провежда експеримент с въздушна помпа, два стъклени цилиндъра и четири термометра. Тя показа, че цилиндър, съдържащ въглероден диоксид и поставен на слънце, улавя повече топлина и остава по-топъл от цилиндъра с нормален въздух.

Учените повториха тези експерименти в лабораторни условия, и в атмосферата, демонстрирайки отново и отново парниковия ефект на въглеродния диоксид.

Що се отнася до аргумента за "здравия разум", че много малка част от нещо не може да има голям ефект върху цялото, за убиване на възрастен човек са необходими само 0,1 грама цианид, което е около 0,0001 процента от телесното ви тегло. Сравнете това с въглеродния диоксид, който в момента представлява 0,04 процента от атмосферата и е силен парников газ. Междувременно азотът е 78 % от атмосферата и все пак е нереактивен.

Цялата публикация ТУК



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
2
Голям праз (преди 4 години)
Рейтинг: 34543 | Одобрение: 5708
Петльовци, влезте в час!!! Тая статия циркулира от 2 седмици, а вие чак сега зацепихте!!!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама