6 причини за затлъстяването

08.02.2024 / 09:01 0

 

Източник на изображението: freepik.com

 

Напълнявате, защото ядете твърде много и не се движите достатъчно? Истината е, че причините за наднормено тегло могат да бъдат различни и е от голямо значение да разберете кои са те.  Причината е, че теглото оказва голямо влияние върху здравето.

Въпреки че диетата и начинът на живот играят важна роля, генетични, хормонални и други фактори могат да допринесат за затлъстяването. Обяснението, че хората с наднормено тегло приемат твърде много калории и изгарят твърде малко, е прекалено просто. 

 

Има много други фактори, които могат да ви попречат да имате здравословно тегло. Продължете да четете, за да ги разберете. 

Генетични фактори

Някои хора отслабват с лекота, други могат да напълнеят за нула време. Важно е да отбележим едно - децата на родители с наднормено тегло са генетично предразположени към наднормено тегло. Гените определят как метаболизмът реагира на начина на живот, как и къде да се трупат мазнини. 

 

Според проучвания генетичните фактори са ключови за това колко висок е енергийният разход на тялото и как то да съхранява храната като мастна тъкан.

 

Нездравословно хранене

Няма как да не обърнем внимание на нездравословното хранене. Богатите на мазнини нездравословни храни и газираните напитки с високо съдържание на захар вече се продават навсякъде не само на вас, но и на децата ви. 

Те са по-лесни за намиране и често са по-евтини, а многото им калории несъмнено водят до напълняване. Затова е добре да се приемат храни с по-ниска енергийна стойност. 

 

Такива са:
 

  • Плодовете и зеленчуците;

  • Немазното месо;

  • Нискомаслените млечни продукти и др.

 

Тестените изделия и лещата имат средна енергийна стойност.

Преяждане

Пристрастяването към храна е най-често среащното хранително разстройство. Страдащите са склонни често да преяждат, без да могат да контролират колко храна приемат. Те се хранят в големи количества и за кратък период от време, въпреки че физически не се чувстват гладни.

 

40% от страдащите от това хранително разстройство са с наднормено тегло и имат ИТМ (индекс на телесната маса) над 30.

Липса на физическа активност

Според Световната здравна организация повече от 25% от възрастните и 80% от юношите не се движат достатъчно. Поради пандемията, домашния офис, домашното обучение и затварянето на спортни съоръжения, липсата на движение се е влошила още повече. Към днешна дата ситуацията е малко по-добре, но не и както преди.  

 

През зимния сезон също активността също намалява значително, тъй като хората предпочитат да си стоят вкъщи. СЗО съветва възрастните да извършват аеробни упражнения поне 150 минути на седмица, а децата - поне 60. 

Лекарства

Някои лекарства също могат да бъдат причината за наддаване на тегло. 

 

  • Антидиабетни лекарства - лекарствата за диабет е възможно да съдържат съставки, които да доведат до напълняване. Понижаващият кръвната захар хормон инсулин също може да бъде в основата на това.
     

  • Психотропни лекарства - при дълго време употреба, някои психотропни лекарства могат значително да повлияят на теглото ви. Те влияят на мозъчния метаболизъм и могат да повлияят на апетита, ситостта и метаболизма.
     

  • Бета-блокери - понякога пациентите с високо кръвно налягане или сърдечни заболявания наддават тегло, защото приемат бета-блокери.
     

Ако подозирате, че напълнявате от лекарства, не ги спирайте рязко, а първо говорете с лекаря си за това. Възможно е да се предложат природни алтернативи и хранителни добавки, както за здравословното ви състояние, така и за напълняването. 

 

Заболявания

Освен гореспоменатите лекарства, има и някои заболявания, които могат да бъдат причина за затлъстяване.  

 

Ето и част от тях:

 

  • Хипотиреоидизъм - проблемите с щитовидната жлеза засягат пряко метаболизма ви. Ако хормоните на щитовидната жлеза Т3 и Т4 не се произвеждат правилно, вашият енергиен разход е по-нисък от този на здрав човек.
     

  • Синдром на поликистозни яйчници - заболяване, при което се образуват кисти на яйчниците и често се забелязва късно. Засегнатите жени обикновено имат нередовна менструация, повишено окосмяване и наднормено тегло.
     

  • Синдром на Кушинг - при него тялото освобождава повече кортизол в кръвта от референтните стойности. Ако нивата на кортизол са постоянно високи, това води до наддаване на тегло.
     

  • Дефицит на тестостерон при мъжете - ако организмът произвежда твърде малко количество тестостерон, започват да се трупат мазнини.
     

В случай че сте с наднормено тегло, вината невинаги е в диетата или начина ви на живот. Метаболизмът също играе решаваща роля – а той е много индивидуален за всеки човек.

 

 

 



Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама