65% от препродадените карти памет съдържат данни на предишните си собственици
kaldata.com
Много хора просто нехаят, че личната им информация може да стане достояние на другиго.
Проучване на университета в Херфордшър и компанията Comparitech са провели интересно проучване. Те закупуват 100 използвани SD и microSD карти от eBay и други източници в период от четири месеца. След това използват широкодостъпен софтуер, за да се опитат да възстановят информацията, съдържаща се в тях. Данните, които свалят идват от таблети и смартфони, но също и от сателитни навигационни системи, камери и даже дронове. 65 от тези карти памет все още съдържали огромно количество материали: контактни списъци, история от браузването, интимни снимки, копия от паспорти, CV-та, бизнес информация и др.
„Вдигаме такъв шум за това, което прави Facebook, а много от нас просто оставя неща в тези локални памети“, обяснява Пол Бишоф от Comparatech.
„Хората много лесно просто захвърлят старото си устройство, когато се сдобият с ново. Ако обаче тази информация попадне в грешните ръце, може да бъдат причинени големи щети, като кражба на самоличност, изнудване. Едва 25 карти бяха надлежно почистени от данните, так че те да не могат да бъдат възстановени. 35 не бяха изтрити въобще – нито собственикът им, нито продавачът се е опитал да изтрие данните. 25 бяха форматирани, което означава, че собствениците им са се опитали да изтрият тези данни, но информацията все още беше възстановима с минимални усилия“, обясняват авторите на изследването. И както отбелязват те, не струва нито пари, нито някакви специални усилия и познания тези данни да бъдат възстановени.
А вие грижите ли се данните ви от устройствата за съхранение на данни, с които се разделяте да бъдат надлежно заличени? Може да споделите в коментарната секция под настоящия материал.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!