73 години от атомната бомбандировка над Хирошима

06.08.2018 / 08:26 6

В утрото на 6 август 1945 година, американския бомбардировач B-29 „Енола Гей" (с командир на екипажа - полковник Пол Тибетс хвърля над японския град Хирошима атомна бомба „Little Boy" (в превод от английски език - „малчуган"). Три дни по-късно е хвърлена втора атомна бомба - „Fat Man" („дебеланко"), с която е разрушен град Нагасаки, припомня Moreto.net.

Съединените щати, ползвайки се с поддръжката на Великобритания и Канада, проектират и построяват първите атомни бомби в рамките на така наречения Манхатънски проект. Първоначално проекта бил започнат по инициатива на учени - бежанци от Европа (в това число - Алберт Айнщайн) и американски учени, които се съмняват, че Нацистка Германия също разработва проект за атомна бомба (както по-късно става ясно, германската програма не е толкова мащабна и напреднала както американската). Проект „Манхатън", в пика на своето развите, е разработван от около 130 000 души, от 30 учреждения в САЩ, и струва приблизително 2 милиарда щатски долара (приблизително 22 млрд. долара в днешни дни), което го прави един от най-крупните и скъпи изследователски програми в историята.

Хирошима била основна цел (резервни били Кокура и Нагасаки) на първата американска мисия за атомно бомбардиране на 6 август 1945 година. В бомбардировача B-29 Enola Gay, предназначен за изпълнение на задачата, командир и пилот бил командира на 509-та обединена ескадрила полковник Пол Тибетс. Той излита от военната авиобаза Северного Поля, разположена на остров Тиниан, в западната част на Тихия океана. Полетът продължава около 6 часа. При излитането времето било добро, екипажа и оборудването работели изправно. Флотския капитан Уилям Парсънс поставя детонатора малко преди излитането на самолета.

Около час преди бомбардировката японските радари за ранно предупреждение фиксират приближаването на няколко американски самолети, които се отправят в посока южна Япония. Била обявена тревога, направено е радио-обръщение в много градове, включително Хирошима. Самолетите приближавали към крайбрежието на много голяма височина. Около 08:00 часа, операторът на радара в Хирошима определил, че броя на приближаващите се самолети е много малък, не повече от три, и въздушната тревога била отменена, а японците решават да не прехващат такова малко формирование с цел икономия на гориво и самолети. По радиото било предадено стандартно съобщение, че е разумно населението да се отправи към бомбоубежищата, „ако врага атакува, но това не се очаква". Не е проведено каквото и да е проучване на самолетите.

Трите самолета B-29, нанасящи удара, били: Енола Гей (главен самолет, кръстен на майката на полковник Тибетс), „The Great Artiste" (носещ измервателни прибори) и неназован тогава B-29 (по-късно кръстен „Necessary Evil", в превод от английски -„необходимото зло"), носещ фотоапаратура.

В 08:15 часа местно време „Enola Gay" хвърля ядрената бомба, назована „малчуган" в центъра на Хирошима. Бомбата се взривява, на около 600 метра над повърхността, с взривен еквивалент на около 13 килотона тротил (бомбата, произведена от уран-235 се считала за немного ефективна). На място загиват около 70-80,000 души. Около 2000 човека (още 800-1000 умират по-късно) били японски американци, учещи преди войната и оказали се в невъзможност да напуснат страната по време на военните действия. Зоната на пълно разрушение е около 1,4 км. в радиус. Пожарите, избухнали след взрива засягат около 11,4 км2. 90% от зданията са унищожени или силно повредени.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
0
Варна (преди 5 години)
Рейтинг: 92131 | Одобрение: 38206
абе не сте виждали война затова не разбирате 
"Защо ние убиваме децата?" - зададе въпроса през 1992 година един сръбски войник и сам отговори на него: "Понеже те някога ще порастат и ще дойдат да ни убият вече възрастни".
1
2
Варна (преди 5 години)
Рейтинг: 92131 | Одобрение: 38206
Евала на Труман, че е поел такава отговорност. Аз не бих могъл, но в исторически план е било правилно решение. Знаете ли че Япония е извършила геноцид точно преди бомбата в Китай като са избили над 22 милиона мирно население. Това вас не ви интересува нали. Гледате какво е в момента Япония - хитачи панасоник и ухилените япончета с апаратчетата никон но не си давате сметка че по време на световната война те са били една чудовищна машина за убиване, каквато не е имало никога в историята. 
"Защо ние убиваме децата?" - зададе въпроса през 1992 година един сръбски войник и сам отговори на него: "Понеже те някога ще порастат и ще дойдат да ни убият вече възрастни".
1
6
Варна (преди 5 години)
Рейтинг: 92131 | Одобрение: 38206
напълно необходима е била. иначе щяха да още 50 милиона души да загинат. питайте китайците и корейците какво им е било и колко милиона са избити от японците . японците се много кръвожадна нация 
"Защо ние убиваме децата?" - зададе въпроса през 1992 година един сръбски войник и сам отговори на него: "Понеже те някога ще порастат и ще дойдат да ни убият вече възрастни".

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама