90 години от откриването на паметника на една от най-решителните битки на Руско-турската освободителна война
Булфото
Днес се навършват 90 години от откриването на паметника на връх Шипка. Монументът, посветен на една от най-решителните битки по време на Руско-турската освободителна война, е тържествено открит от държавния глава цар Борис ІІІ. 90 години по-късно на празненствата по случай Шипченската епопея героичният връх беше посетен от последния български монарх и бивш премиер Симеон Сакскобургготски и един от неговите внуци. Царят не сдържа емоциите си и обеща да разкаже историята на своя внук, предаде Нова.
Основният камък на паметника е положен през 1922 г., самото строителството започва през 1926 г. под ръководството на инж. Богдан Горанов, Кирил Славов и инж. Иван Данчов.
Паметникът е завършен през 1930 г., но е открит четири години по-късно.
Съществува легендата, че Румъния, Гърция, Югославия и Турция са протестирали срещу поставянето на лъва и посоката, в която той гледа, защото се е смятало, че оказва към земите населени с българи, останали след войните за национално обединение под чуждо господство.
Паметникът представлява голяма кула от доломит с форма на пресечена пирамида. Нейната височина е 31,5 метра.
Гигантският месингов лъв е разположен пред входа. Той тежи 12 тона, дълъг е 8 метра и е висок 4. На останалите страни на кулата са изписани паметните битки – Шипка, Стара Загора, Шейново.
На приземния етаж на паметника стои голям мраморен саркофаг, в който се пазят част от костите на руските войни и българските опълченци. Над него има още 4 етажа, на които са разположени някои копия на български бойни знамена и други реликви. На върха на кулата се открива прекрасна панорама към върха Шипка и околността.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!