Адв. Екимджиев: Могат да се водят колективни искове срещу Министерски съвет за бездействие в условията на пандемия
Редактор: Юлия Георгиева
e-mail: julia_georgieva_petel.bg@abv.bg
кадър бТВ
Много хора знаят, че и в по-нормална ситуация, когато имаме проблем с лоша диагноза, неправилна терапия, неточни лабораторни резултати или хирургични интервенции нормалния подход е да се търси отговорност от болниците и лекарите. Настоящата ситуация обаче е по-особена. Има ситуации, които бяха немислими в нормални условия като например липса на линейки, хора, които денонощия седят по домовете си в тежко състояние без да могат да получат спешна помощ, липса на легла и лекари, липса на лекарства, когато нуждата става все по-остра. Това е резултат от едно престъпно бездействие от страна на властите, предимно Министерски съвет, в този 6-месечен прозорец между двете вълни на епидемията тази година.
Това заяви в ефира на бТВ адвокат Михаил Екимджиев.
Когато всичко при наличието на сериозни експертни прогнози за втора вълна на Ковид 19 можеше да се направи. Това са мерки, които са постижими при една добронамереност. Вместо това нашите управляващи се занимаваха с какво ли не - купуваха изтребители и бойни кораби, занимаваха се с конституцията на Борисов, но не направиха необходимото, поне да се опитат да върнат част от лекарите, които работят в чужбина със значително по-високи заплати, да осигурят лекарства и да закупят линейки. И всичко това доведе до този хаос, който отнема човешки животи, който застрашава нашия живот и здраве, коментира той.
Оттук произтича тази отговорност на държавата, която има позитивно задължение в такива ситуации при предвидим риск за живота и здравето ни тя да предприеме всички предвидими и необходими мерки. Нещо, което нашето правителство пропусна да направи, посочи адвокатът.
Претенциите в тази ситуация трябва да към държавата, ако се окаже, че в определена ситуация болниците не са отказвали произволно помощ на пациент, а поради липса на легла, възможности. Такива искове могат да се насочат към Министерски съвет, а такива искове могат да бъдат и колективни и в тях да се включат пациентски и лекарски организации. Такива искове могат да бъдат насочени по член 1 от Закона за отговорността на държавата за неполагане на дължимата грижа и несъздаване на необходимата организация, така че риска за живота ни разумно да бъде минимизиран, обясни той.
Такива искове е полезно да се заведат срещу държавата, за да останат като памет. Това ми напомня за Чернобил, когато държавата единственото, което правеше, е да ни успокоява, че няма нищо опасно, за да излязат последиците от това години по-късно, посочи Екимджиев.
През пролетта никой по света не беше подготвен за това, което ни причини вируса. Смисъла от затварянето на държавата през март беше да имаме време да се подготвим и да не се срине системата. Да, тогава тези мерки бяха адекватни. Тогава съветвах колегите си да не атакуват държавата, защото мерките бяха в наш интерес и бяха добронамерени. Но сега сме свидетели на едно престъпно бездействие в продължение на половин година. Пак казвам - не искаме кой знае колко, а едни съвсем предвидими мерки, които можеха да се вземат седмици по-рано, а не да се действа в обичайния за премиера ни стил като се гасят пожари, коментира той.
Прокуратурата в тази ситуация също е длъжна да се самосезира и да извърши проверка на това престъпно бездействие, за да могат и гражданите да предявят своите искове за обезщетение, допълни той.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!