Адв. Кашъмов: Законът за фалшиви новини има за цел да смаже критиците на властта. Абсурден е за страна в ЕС
Редактор: Недко Петров
e-mail: nedko_petrov_petel.bg@abv.bg
Кадър: Телевизия 7/8
Какво точно не ни тревожи в него, изключително тревожен закон. България не е имала същински закона за печата, какъвто в 19-и век е имало в западноевропейски държави, каза адвокат Александър Кашъмов пред Слави в Телевизия 7/8 в коментар за закона за фалшивите новини, който предлага ВМРО.
Сега, когато имаме интернет и широки форми на свобода на словото и възможности за изразяване, идва идеята да се регулират интернет сайтове, интернет, да се води борба с така наречената дезинформация. Виждаме, че в последния момент се появява този израз фалшиви новини, да, фалшиви новини вероятно има, но истината е, че плурализма на мнението и различните източници на информация, това не е проблем за едно общество. Проблем е, когато се затваря кранченто, когато плурализъм няма, когато някой си позволява по неясни критерии да обвинява една или друга критика за фалшиви новини или дезинформация, допълни адв. Кашъмов.
Точно медиите, които у нас имат най-ниско ниво на етика, обвиняват своите конкуренти, че произвеждат фалшиви новини. Точно медии, които са най-критични към властта, биват обвинявани от други медии, че всъщност те произвеждат фалшиви новини. Ако следваме тази логика и имаме един закон, който се бори с фалшиви новини и дезинформация, този закон би обслужвал тези, които имат власт. Това е нещото, с което се борят всички правови държави, даже бих казал, че са се преборили, защото тази борба е траела през 20-и век, на някои места дори през 19-и. Излиза, че сега през 21-ви век, се прави опит за свобода, която ние поне на книга сме имали, да се сложи под шапка на някаква регулация, защото ще се бори с дезинформацията, каза още адв. Кашъмов.
Всекидневно виждаме, че различни представители на властта, понякога дори добронамерено, а не непременно злонамерено, хората се изнервят, когато са на власт, но те са длъжни да търпят критиката, точно затова, защото с властта идва близкото наблюдение отстрана на гражданите. В демокрацията властта произлиза от хората, а не от короната, образно казано. Те трябва да се научат ,че критиката към тях, трябва да я търпят, а не да размахват инструменти за репресия, да не говорим за опитите и намеренията това да бъде инкриминирано, тоест да стане престъпление, коментира адв. Кашъмов.
Как да се борим срещу закон за фалшивите новини? Трябва да има широк дебат, да има становище в парламента, трябва да стане ясно на хората, които имат такива намерения и искат да се занимават с политика, че това е абсолютно недопустимо. Недопустимо е свободата на словото да не се търпи, недопустимо е в една държава, държава, членка на ЕС, да има опит за ограничаване, за санкциониране, да не говорим за затвор, за свободата на словото, каза още адв. Кашъмов.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!