Адвокат Михаил Екимджиев: За небрежност при пандемия може да се осъди държавата в Страсбург

19.11.2020 / 21:06 0

Редактор: Виолета Николаева

e-mail: violeta_nikolaeva_petel.bg@abv.bg

Адв. Михаил Екимджиев обясни в предаването "Студио Хъ" по 7/8 тв каква е отговорността на държавата при пандемия и какви санкции може тя да понесе при неизпълнение на задълженията си:

"Има категорична пактика по правата на човека в Европейския съд в Страсбург, че когато човешки живот е загубен в резултат на непредприети ефикасни мерки при предвидима заплаха, държавата е отговорна. Тя има задължение да предприеме технически действия, така че да минимизира този риск. Ние видяхме какво се случи.

Два месеца беше затворена държавата през март и април, уж за да се спечели време, а вместо това следващите 4-5-6 месеца премиерът като някакъв пубертет се забавляваше с джипката си, раздаваха се плажове на Марешки, хорчеха се милиарди за машини за убиване - изстребители и бойни кораби, с които Каракачанов се забавляваше, а нищо не се направи, за да се направят асансьори в болниците, за да бъдат привлечени лекари от чужбина или българи да се върнат заради по-добри заплати.

Т.е. - това, за което ни лъжеха, че печелят време  при затварянето на държавата през март и април, е вече едно пропиляно време за нашите надежди. Сега, слушайки министъра на здравеопазването, че ние сме виновни, че сме се държали зле с лекарите и че не сме им вярвали, г-н министър, ние вярваме на лекарите, но не вярваме на политиците. И Борисов и министъра на отбраната са патологични лъжци и когато ние не вярваме в държавността и не вярваме на тези хора, от които зависи здравето на близките ни, как да вярваме, че тези мерки са разумни и добронамерени?!

Нито гражданите, нито лекарите са виновни за тази ситуация, а тези, които ни занимаваха с малоумния проект за конституция на Борисов и на Данаил Кирилов, вместо наистина да решават проблеми, от които зависи животът и здравето на българските граждани. Та всеки проект, при който хора са подложени на нечовешко и унизително третиране, както тези хорица преди да починат на стълбите, потърпевшите или близките им могат първо да сезират прокуратурата, след като тя установи че не става въпрос за субективни грешки на ниво болница и конкретни лекари. Когато се установи това, тогава вече може да бъде подадена жалба в Струсбург. Може да се направи опит и в българските съдилища по чен 1 за отговорността на държавата за неправомерни административни бездействия, но там не съм оптимист, поради липсата на практика по подобни казуси. 

Ако е по вина на държавата, достатъчно е да сезираме прокуратурата и ако това не е ефикасно разследване, тогава бихме могли със сериозни шансове да се оплачем пред Европейския съд в Старсбург", обясни интервюираният.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама