Алибегов: При 9% ДДС държавата има повече приходи от заведенията, отколкото преди пандемията
Булфото/Пиксабей
Откакто ДДС за ресторантьорите беше намален, всяка година от бранша правят анализи и предоставят данните на Министерството на финансите и на съответната парламентарна комисия.
"Изсветляването е абсолютен факт. Много по-малко са случаите на неиздаване на касови бележки. За 2022 и 2023 г. приходите в държавата от преки и косвени данъци от бранша са се увеличили в сравнение с предходните 2 години, когато ДДС беше 20 процента", коментира пред БНР Ричард Алибегов, съпредседател Българската асоциация на заведенията.
По думите му, след ковид пандемията всяка година се иска вдигане на ДДС за ресторантите, но с анализи се доказва, че мярката е добра и за държавата.
Когато са ясни данните за 2024-та, те ще бъдат дадени на депутатите.
Финансовият министър може да иска, но промяната зависи от парламента, напомни Алибегов:
"Когато ефектът е положителен за държавата, ставката от 2008 г. е по-ниска в 21 европейски страни, не виждам защо трябва данъкът да се вдига в България."
Според Алибегов и в момента 60% от оборота е с 9% ДДС (за храни и безалкохолни напитки) и 40 на сто от бизнеса се облага с 20% ДДС.
При връщане на ставката ще се вдигнат цените на храните, ще падне оборотът, а и вероятно ще се наложат съкращения сред персонала.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!