Ангела Меркел влиза в Аушвиц

06.12.2019 / 10:28 0

Германският канцлер Ангела Меркел днес отива за първи път в бившия концлагер Аушвиц - едно посещение, изпълнено с дълбок символизъм във време, когато антисемитизмът се възражда, а изчезването на живите свидетели усложнява предаването на паметта на следващите поколения. В навечерието на посещението - първото за лидер на германско правителство от близо четвърт век, Меркел обяви отпускането на 60 милиона евро за Фондация Аушвиц-Биркенау за поддържането на мемориала, предаде БТА.



Меркел, родена след Втората световна война, предприема визитата, по покана на фондацията, в навечерието на 75-ата годишнина ог освобождаването на Аушвиц от Червената армия на 27 януари 1945 г. Тя ще бъде придружена от полския си колега Матеуш Моравецки и представители на еврейската общност.

Вчера, преди посещението си, Меркел потвърди, че борбата срещу антисемитизма и срещу всяка форма на омраза е сред приоритетите на нейното правителство. Това посещение е "един особено значим сигнал за заинтересованост и солидарност във време, в което оцелелите от Аушвиц стават жертва на антисемитски обиди и език на омразата", каза заместник-председателят на Международния комитет на Аушвиц Кристоф Хьобнер.

По думите на президента на Централния съвет на евреите в Германия Йозеф Шустер, който придружава Ангела Меркел, жестът на канцлера е още по-силен предвид факта, че става в "период на уклон вдясно в политическия климат като цяло" и то не само в Германия. В същото време изчезват и последните свидетели, повече или по-малко известни, като французойката Симон Вей, починала през 2017 г., американеца Ели Визел или унгареца Имре Кертеш, починали през 2016 г. И тримата са били депортирани в нацисткия лагер (намиращ се на територията на днешна Полша), в който са избити около 1,1 милиона души между 1940 г. и 1945 г.

В Германия, превърнала спомена за Холокоста в сърцевина на следвоенната си идентичност, властите са разтревожени от увеличаването на броя на антисемитските прояви. През октомври опит за атентат срещу синагога в Хале предизвика шок в страната. Извършителят бе млад последовател на тезите, отричащи Холокоста.

Крайнодясната партия "Алтернатива за Германия", която от две години е в Бундестага, между другото също се застъпва за край на културата на покаяние. Някои нейни представителии омаловажават нацистките престъпления.

Неотдавнта оцелялата от Аушвиц 94-годишна Естер Бехарано отправи предупреждение. "Моите родители и сестра ми бяха убити там. Трябва да кажа на хората днес: "Не мълчете, направете нещо! Да, страхувам се (историята) да не се повтори", каза тя пред сп. "Шпигел".

Днешното посещение ще бъде едва третото за ръководител на германско правителство - след Хелмут Шмит през 1977 г. и Хелмут Кол през 1989 г. и 1995 г.. За 14 години на власт Меркел направи многобройни силни жестове, като посети Равенсбрюк, Дахау, Бухенвалд, както и Мемориала на Холокоста Яд Вашем в Ерусалим. И най-вече през март 2008 г. , когато стана първият ръководител на германско правителство, произнесъл реч в Кнесета, израелския парламент, и напомни за "срама", който опетнява германците. От 23 години 27 януари е ден на паметтта за жертвите на нацизма в Германия.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама