Антъни Блинкън отива на посещение в Турция

19.02.2023 / 11:13 1

Кадър Глобъл нюз

Това ще бъде първата визита на Блинкън в Турция в качеството му на държавен секретар.

След участието си в Мюнхенската конференция за сигурността американският държавен секретар Антъни Блинкън ще отпътува за Турция, където ще обсъжда каква допълнителна помощ може да окаже Вашингтон на Анкара в момент, в който страната се опитва да се справи с последиците от катастрофалните земетресения от 6-ти февруари, съобщават световните агенции. След Турция Блинкън ще посети и Гърция.

Над 45 000 са вече жертвите на земетресенията в Турция и Сирия, а над 1 милион души останаха без дом. Цената на щетите вероятно ще превиши милиарди долари. В дневния ред на Блинкън в Анкара ще бъде и въпросът за присъединяването на Швеция и на Финландия към НАТО. Турция блокира шведската кандидатура, като казва, че Швеция е убежище на членове на терористични групи. Неотдавна Анкара каза, че ще одобри само кандидатурата на Финландия, припомня frognews.bg.

 

Самолетът, с който пътува Блинкън, ще се приземи във военновъздушната база "Инджирлик" в южната провинция Адана, откъдето той ще отпътува с хеликоптер за засегнатите от трусовете райони. Утре в Турция Блинкън ще има двустранни дискусии с външния министър Мевлют Чавушоглу. Очаква се и среща с турския президент Реджеп Тайип Ердоган. САЩ изпратиха в Турция издирвателен екип, медицински помощи, техника за разбиване на бетон и отпуснаха хуманитарна помощ в размер на 85 милиона долара, в чийто обхват влиза и съседна Сирия.

Това ще бъде първата визита на Блинкън в Турция в качеството му на държавен секретар. Фактът, че посещението му идва две години, след като той пое поста, показва колко напрежение има в отношенията между двете страни. То ескалира, когато през 2019г. Анкара закупи руски противоракетни системи. САЩ изразяват безпокойство от близките връзки на Турция с Москва, въпреки че хвалят Анкара заради някои от действия ѝ от началото на руската инвазия в Украйна.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
4
1
kris (преди 3 години)
Рейтинг: 638558 | Одобрение: 126093
Петел, стига с това БлинкЪн бе.....Цяла Америка го нарича БлинкЕн.....Като чуя БлЕк, БУргер и ЕЙбрамс  настръхвам......Пак нЕкой завършил елитна езикова гимназия ви прави преводите.....Блинкен е евреин, роден в Йонкерс, североизточно предградие на Ню Йорк и виден прокламатор на Демократите, разбирай Евреите, които са на власт в момента в САЩ......!!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама